wtorek, 23 czerwiec 2015

Czeski Krumlov – niezapomniane miejsce

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Czeski Krumlov – niezapomniane miejsce

Już na samym wstępie muszę Wam przyznać, że Czeski Krumlov jest jednym z najpiękniejszych miast w jakich kiedykolwiek byłam. Jeśli chcecie spędzić kilka dni z bliskimi w pięknym miejscu, które zachwyca na każdym kroku, to zdecydowanie polecam. Jeśli natomiast planujecie wakacje na południu Europy i jedziecie autem, to obowiązkowo odwiedźcie Krumlov choćby jedynie na kawę w centrum. Pożałujecie, że nie możecie zostać tutaj na dłużej :)

 

1

 

Czeski Krumlov znajduje się na południu Czech (ok. 170 km na południe od Pragi), bardzo blisko granicy z Austrią. Założone zostało w zakolu rzeki Wełtawy, u stóp średniowiecznego zamku. Położenie geograficzne Krumlova sprzyjało jego rozwojowi, ponieważ bitwy i wojny w wiekach XIII-XIX omijały go z daleka. Dzięki temu podziwiać możemy wręcz nienaruszone dziedzictwo architektoniczne. Właśnie z tego powodu w 1992 roku centrum miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

2

 

3

 

Jedną z głównych atrakcji turystycznych Krumlova jest zamek, który góruje nad miastem. Warto zwiedzić jego wnętrza i poznać historię. Jeśli jednak nie przepadacie za muzeami, to wejdźcie przynajmniej na wierzę widokową, z której rozpościera się przepiękny widok na miasto i okolicę.

 

4 ~wieża zamkowa~

 

5~widok z wieży~

 

To co zrobiło na mnie bardzo duże wrażenie to niesamowita dbałość o wszystkie szczegóły w mieście. Nie znajdziecie tutaj krzykliwych banerów reklamowych i pstrokatych wystaw. Całe miasto wygląda tak jakby jedna osoba zaprojektowała je w najdrobniejszych szczegółach. To naprawdę robi wrażenie. Całe miasto wręcz pachnie swoją historią i... pysznymi restauracjami. Warto spróbować dań typowych dla tego regionu, czyli pieczonego świńskiego kolana, zupy kulajda, karpia (po czesku kapr) i słodkiego trdelnika. Nie zapomnijcie również o wypiciu fantastycznego czeskiego ciemnego piwa.

7

 

8

 

9

 

11

 

13 ~świńskie kolano~

 

14~trdelnik~

 

Warto pobłądzić w ciasnych uliczkach, odkryć małe restauracyjki i sklepiki wciśnięte pomiędzy kamienice. Patrzcie również w górę, bo tam kryje się drugie piękno tego niewielkiego miasta. A tak swoją drogą... Widzieliście film „Iluzjonista" w reżyserii Neila Burgera? Kręcono go właśnie w Czeskim Krumlovie.

 

6

 

10

 

12

 

Jeśli wybierzecie się do Krumlova z dzieckiem w wózku, to musicie wiedzieć, że całe miasto jest wybrukowane więc warto zabrać ze sobą wózek z dużymi kołami.

 

15

 

Równie bardzo jak samo miasto, mogę Wam polecić hotel, w którym spaliśmy – VILLA BEATICA. Pokoje są bardzo ładne i czyste, śniadanie pyszne, a sam budynek oddalony zaledwie o ok. 500 metrów od centrum. My na pewno jeszcze tam wrócimy.

 

room1

 ~nasz pokój - źródło~

 

foto 2 ~śniadania - źródło~

 

My Czeskim Krumlovem jesteśmy zachwyceni i na pewno jeszcze kiedyś tam wrócimy. Mam nadzieję, że i Was zachęciłam do odwiedzenia tego przepięknego miasta. Jeśli znacie inne, podobnie piękne miejsca, to koniecznie napiszcie mi o nich w komentarzach. Europa jest pełna takich perełek, ale bardzo często o ich istnieniu po prostu nie wiemy, a szkoda.

Czytany 4579 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 23 czerwiec 2015 20:50
 

KTO TO TAKI           WSPÓŁPRACA           KONTAKT

 

facebook icon instagram icon