czwartek, 09 lipiec 2015

Karta EKUZ - niezbędnik każdej zagranicznej podróży

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Karta EKUZ - niezbędnik każdej zagranicznej podróży

Planując wakacje nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego od końca. Nigdy nie zakładamy, że podczas urlopu będziemy musieli nagle korzystać z opieki lekarskiej. Niestety, życie toczy się własnym torem i potrafi nas zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie. Warto o tym pamiętać i być przygotowanym na każdą ewentualność.

ekuz

 

Czym jest karta EKUZ
EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta uprawnia do korzystania ze świadczeń medycznych za granicą na takich samych prawach jak obywatel danego państwa. W zależności od kraju, różne świadczenia zdrowotne są płatne, lub bezpłatne. Jeśli leczenie, któremu musimy się poddać poza granicami Polski jest płatne, to możemy ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów. Muszę jednak zaznaczyć, że NFZ zastrzega sobie prawo do odmowy zwrotu kosztów leczenia. Kiedy? Głównie wtedy, gdy uzna, że jedynym celem naszego wyjazdu była chęć podjęcia leczenia w innym państwie. Jako przykład nierefundowania podaje się wyjazd w celu urodzenia dziecka.

 

W jakich krajach honorowana jest karta EKUZ
Karta honorowana jest w krajach takich jak: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

 

Czy karta jest darmowa i jak ją wyrobić
Tak, karta jest w pełni darmowa, a jej wyrobienie trwa dosłownie 5 minut.
Aby otrzymać kartę EKUZ należy osobiście udać się do najbliższego Wojewódzkiego Ośrodka NFZ (wszystkie adresy znajdziecie tutaj – KLIK).
Dokumenty potrzebne do uzyskania karty to dowód osobisty i wypełniony wniosek (do pobrania tutaj – KLIK). Obecnie wszystkie informacje dotyczące naszego ubezpieczenia znajdują się w systemie informatycznym. Jeśli jednak gdzieś pojawi się błąd, możecie zostać poproszeni o doniesienie dodatkowych dokumentów potwierdzających Wasze ubezpieczenie. Karta turystyczna jest ważna przez 6 miesięcy. Później należy wyrobić nową.

 

Bardzo istotne jest to, że każdy członek rodziny musi mieć swoją własną kartę, nawet ten najmłodszy. Idąc do NFZ w sprawie karty dla dziecka, musicie wiedzieć pod czyje ubezpieczenie podłączony jest maluszek (tę decyzję podejmuje się podczas rejestracji dziecka w ZUS zaraz po urodzeniu).

 

Zanim wyjedziecie na zagraniczne wakacje, wyróbcie kartę dla całej rodziny. Nie zastępuje ona ubezpieczenia turystycznego, ale w przypadku nagłej konieczności skorzystania z pomocy lekarskiej może być niezwykle pomocna. Ja Wam życzę, żebyście nigdy nie musieli wyciągać jej z walizki.

 

Jeśli chcecie znaleźć jeszcze więcej informacji dotyczący karty EKUZ odsyłam Was na oficjalną stronę NFZ - KLIK. Tam znajdziecie odpowiedzi na wszystkie pytania. Możecie też pytać w komentarzach, postaram się pomóc :) Dajcie znać czy słyszeliście o tej karcie i czy wyrabiacie ją przed zagranicznymi wojażami.

 

Czytany 3778 razy Ostatnio zmieniany piątek, 10 lipiec 2015 08:20
 

KTO TO TAKI           WSPÓŁPRACA           KONTAKT

 

facebook icon instagram icon