niedziela, 13 lipiec 2014

Paszport dla niemowlaczka

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Paszport dla niemowlaczka

Za każdym razem kiedy spędzaliśmy czas na południu Polski, jeden dzień przeznaczaliśmy na "wyskok" za granicę. W tym roku chcieliśmy zrobić dokładnie tak samo, ale po raz pierwszy z Krzysiem. Ustalaliśmy razem szczegóły i nagle... konsternacja... Co z tego, że jesteśmy w strefie Schengen, jak nasz Maluch nie ma żadnego dokumentu tożsamości, a bez tego nie możemy przekroczyć granicy. Dlaczego nikt, nigdzie nie pisze, że po narodzinach dziecka, poza załatwianiem aktu urodzenia i numeru PESEL, warto wyrobić paszport?!?!?!

 

130714

 

Od 2012 roku nie można dopisywać dzieci do paszportów rodziców. Każdy, nawet najmłodszy obywatel musi mieć swój własny dokument. Jego wyrobienie nie jest trudne, ale w przypadku maluszków, wymaga trochę więcej zachodu :)

 

Oto poradnik jak wyrobić paszport dla dziecka poniżej 5. roku życia:

 - Wnioski o wydanie dokumentu można składać w dowolnym Urzędzie Wojewódzkim na terenie Polski. Jest to istotna kwestia, ponieważ do niedawna trzeba było to zrobić w urzędzie odpowiednim do miejsca zameldowania dziecka.

 

- W urzędzie muszą stawić się oboje rodziców i nie jest wymagana obecność maluszka. Jeśli jedno z opiekunów nie może być obecne przy składaniu wniosku, potrzebna jest jego pisemna zgoda potwierdzona przez notariusza.

 

- Wymagane dokumenty:

wniosek o wydanie paszportu (Musi być wypełniony oryginalny wniosek dostępny w urzędzie, takie pobrane z internetu nie będą honorowane.)

odpis skrócony aktu urodzenia dziecka (do wglądu)

dowody osobiste rodziców

zdjęcie tzw. "paszportowe" - i to okazało się nie tak łatwe jak myślałam. Byłam z Krzysiem u kilku fotografów i tylko jeden podjął się wykonania zdjęcia dziecka, które nie umie jeszcze siedzieć. Warto więc wcześniej znaleźć namiary na fotografów w internecie i zadzwonić, żeby nie jeździć na marne. UWAGA! Jeśli myślicie, że małe dzieci są tak słodkie, że zawsze wychodzą dobrze na zdjęciach, to uprzejmie donoszę, że na paszportowych KAŻDY wygląda kiepsko ;)

30 zł opłaty za wydanie paszportu (WAŻNE! Opłaty można dokonać w urzędzie tylko za pomocą karty kredytowej).

 

- Po odstaniu swojego w kolejce i złożeniu wszystkich dokumentów trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ czas oczekiwania na paszport wynosi do 30 dni.

 

- Gotowy dokument może odebrać już tylko jeden z rodziców.

 

Od tego momentu cały świat stoi przed dzieckiem otworem przez kolejne pięć lat! Później całą procedurę trzeba zacząć od nowa :)

 

Podczas wypełniania wniosku bardzo rozbawiła mnie rybryka wzrost. Jak każą to wpisałam, całkowicie uczciwie... 62 cm. Jeszcze nie odebrałam paszportu, a już wpis jest nieaktualny o całe 2 cm.:)

 

 

Czy warto wyrabiać paszport tak malutkiemu dziecku? Osobiście uważam, że warto. My często podróżujemy i nie wyobrażam sobie żebyśmy musieli zmieniać nasze plany, ponieważ naszemu Synkowi brakowałoby odpowiedniego dokumentu. Podczas tegorocznych wakacji dwa, a może nawet trzy razy będziemy za granicą, niedaleko, raptem na kilka godzin, ale zawsze. Do 2012 roku paszporty miały roczny termin ważności i gdyby tak było nadal, to zastanawiałabym się czy warto wyrabiać go w tym roku, ale przy pięciu latach nie mam żadnych wątpliwości. No i ... fajna pamiątka dla dzieciaczka, no nie? :)

 

Mama Krzysia

Czytany 3028 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 02 marzec 2015 15:21
 

KTO TO TAKI           WSPÓŁPRACA           KONTAKT

 

facebook icon instagram icon