niedziela, 06 lipiec 2014

Tężnie solankowe w Inowrocławiu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Tężnie solankowe w Inowrocławiu

Co zrobić z niemowlaczkiem, kiedy termometr za oknem pokazuje 31 st.C, a w domu jest tych stopni "raptem" 27 i jeszcze, na domiar złego, mieszka się w centralnej Polsce? Fakt, można znaleźć jezioro, ale nie jesteśmy amatorami dużych piaskownic :P

Nasza odpowiedź na pytanie: "góry, czy morze/jeziora?" brzmi: ZDECYDOWANIE GÓRY!!! Takie podejście wcale nie ułatwia znalezienia atrakcyjnego miejsca na kilkugodzinny wypad. Tym razem zdecydowaliśmy się trochę odetchnąć w inowrocławskich tężniach solankowych i... okazało się, że był to świetny wybór :)

 

060714 1

 

Tężnie w Inowrocławiu są drugim tego typu obiektem w województwie kujawsko-pomorskim. Najbardziej znane są w Ciechocinku (chyba nie ma Polaka, który na słowo tężnie nie myślałby o Ciechocinku ;), ale te w Inowrocławiu, chociaż znacznie mniejsze, to uważam, że są może nawet ładniejsze.

 

060714 2

~tężnie inowrocławskie mają kształt połączonych ze sobą wieloboków~

 

060714 3

 

Tężnie mają działanie lecznicze i powstają w miejscach, w których znajdują się złoża soli. Solanka (woda z solą) wpompowywana zostaje na górę konstrukcji, skąd swobodnie spływa po gałązkach tarniny. Takie powolne spływanie powoduje, że roztwór zaczyna parować i tworzy słoną mgiełkę. To właśnie we wdychaniu tego aerozolu ukryty jest cały sekret ich leczniczego działania. Pobyt w tężniach jest szczególnie polecany osobom mającym problemy z górnymi drogami oddechowymi, chorym na nerwicę, lub nadciśnienie tętnicze, a u osób zdrowych wspomaga odporność.

 

060714 4

~konstrukcja tężni z bliska~

 

My bawiliśmy się super! Krzysiu odpoczął od miejskiego upału i bardzo podobało mu się kiedy kropelki solanki na niego kapały. W cieniu moglibyśmy spędzić tam cały dzień, ale nie jest wskazane przebywać w pobliżu tężni dłużej niż 30 minut. W związku z tym przez resztę czasu spacerowaliśmy w pobliskim parku. Lubię takie zadbane i przemyślane miejsca. Drzewa ładnie przycięte, ławki odmalowane i czyste, a ścieżki wyrównane, więc nie trzeba mieć wózka wyczynowego ;). Bardzo podobał nam się pomysł jak Władze Miasta starają się uatrakcyjnić pobyt w uzdrowisku. W samym parku solankowym można zagrać w minigolfa, kręgle lub szachy, a kawałek dalej szaleć na placu zabaw, w parku linowym lub zagrać w tenisa. Moim zdaniem jest to świetne rozwiązanie dla osób, którym nie wystarczy sam spacer. Jak Synek będzie większy na pewno wrócimy z nim pokorzystać z tych atrakcji.

 

060714 5

~wietrzenie stópek :)~

 

Podczas tego wyjazdu chcieliśmy po raz pierwszy podać Krzysiowi do picia wodę mineralną. Wszystko starannie zaplanowaliśmy, ale jak widać na zdjęcie poniżej, chyba nie przypadła mu do gustu. Ostatecznie musiałam nakarmić Synka piersią, na ławce. Ojjjj jeszcze go trochę pomęczymy tą wodą. ;)

 

060714 6

~mmm... apetyczne ;P~

  

060714 7

 

Dodatkowe informacje.
- wejście na tężnie jest bezpłatne
- w samym kompleksie można wypić kawę lub coś zimnego (na wszystkich stolikach stały zimne piwa, ach ci kuracjusze ;P), albo zjeść lody. Na coś większego do zjedzenia trzeba, niestety, iść do centrum miasta.
- co roku, w ostatnią sobotę lipca, na tle tężni organizowany jest koncert Inowrocławska Noc Sallonowa. W tym roku będzie to już jego dziesiąta edycja [klik]. Wśród zaproszonych gości są m.in. Grzegorz Turnau, Dorota Miśkiewicz i Kuba Badach z zespołem. Może i my się tam wybierzemy, ale tym razem synka zostawimy z Babcią ;)
- sam Inowrocław jest ciekawym miastem głównie ze względów historycznych. Warto odwiedzić romański kościół pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny, późnogotycki kościół farny pw. św. Mikołaja, interesujący jest również Ratusz i główny deptak, czyli ulica Królowej Jadwigi. My tym razem, ze względu na upał i małe (narazie ;) zainteresowanie Krzysia zabytkami nie zwiedzaliśmy miasta. Jeszcze będą ku temu okazje.

 

 

Czytany 2393 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 13 sierpień 2015 17:43
 

KTO TO TAKI           WSPÓŁPRACA           KONTAKT

 

facebook icon instagram icon