niedziela, 28 maj 2017

Santorini - miejsce, w którym wszystko jest piękne

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Santorini - miejsce, w którym wszystko jest piękne

Właśnie przygotowujemy się do naszego wyjazdu wakacyjnego, ale zamiast pakować walizki, zaczęłam przeglądać zdjęcia i wspominać najpiękniejsze miejsca w jakich byłam.

Muszę przyznać, że trochę się tych wspomnień nazbierało, ale moje serce zdecydowanie zostawiłam w Grecji. Już kiedyś wspominałam, że miałam ogromne szczęście i przez rok studiowałam w tym cudownym kraju, więc mogłam poznać go z każdej strony. Dla mnie cała Grecja jest magiczna, ale gdybym miała wybrać jedno miejsce, takie najpiękniejsze z pięknych, zdecydowanie byłoby to Santorini. Jeśli zastanawiacie się gdzie w tym roku wyjechać na wakacje, to mam nadzieję, że Was zachęcę żeby wybrać ten kierunek, bo naprawdę warto :) Nie będę opisywała szczegółowo wszystkich zabytków, tym zajmie się przewodnik na miejscu. Ja bym chciała pokazać, że Santorini to miejsce magiczne, pełne tajemnic i autentycznie tak piękne jak na zdjęciach w folderach reklamowych.

 

Jeśli ktoś miałby problem ze zlokalizowaniem Santorini na mapie, to wspomnę, że jest to wyspa wulkaniczna na Morzu Egejskim, na północ od Krety i wchodzi w skład archipelagu Cykladów.

  

2

 

Kilka tysięcy lat przed naszą erą wyspa była okrągła i rozwijała się na niej jedna z najstarszych kultury morza śródziemnomorskiego - kultura minojska. Kilka późniejszych wybuchów wulkanów spowodowało, że zamiast jednej wyspy mamy pięć, z czego tylko dwie są zamieszkałe. Niewiele osób wie, że tak naprawdę, ta największa wyspa w kształcie księżyca nie nazywa się Santorini a Thira. Powszechnie przyjęło się nazywanie zarówno wyspy jak i całego archipelagu jako Santorini, ale warto wiedzieć, że jest inaczej. Dla jasności będę posługiwała się najbardziej popularną nazwą - Santorini.

 

3

 

4

 

Santorini to wyspa o charakterystycznej zabudowie. Dawniej, mniej zamożni mieszkańcy zamiast wznosić nowe domy, wykuwali je w miękkich skałach. Takie budynki są niewielkie i składają się z dwóch pokoi, kuchni oraz osobnej łazienki. Na ich wygląd ogromny wpływ ma klimat. Ściany najczęściej są białe, dachy półokrągłe, a okna bardzo małe, zazwyczaj dwa w całym mieszkaniu. Wszytko po to, żeby w domu wystawionym na intensywne promienie słoneczne, zatrzymać trochę chłodu. Miałam okazję być w jednym z tych mieszkań i faktycznie, czuć jakby się było w klimatyzowanym pomieszczeniu. Nie zmienia to faktu, że obecnie wielu mieszkańców klimatyzatory też zainstalowało. Kolejnym charakterystycznym elementem są niebieskie drzwi i okiennice. Dawni mieszkańcy używali tego koloru, aby odstraszyć robaki, a w późniejszych latach rząd nakazał utrzymanie jednolitej kolorystyki na wszystkich wyspach.

 

7

 

8

 

9

 

Kolejnym elementem charakterystycznym dla pejzażu wyspy są kapliczki. Uważa się, że jest ich tyle, ile dni w roku. Dlaczego? Dawni mieszkańcy głównie trudnili się rybołówstwem. Kiedy mężczyźni wypływali na morze, rodziny stawiały kapliczki, żeby modlić się w intencji ich bezpiecznego powrotu do domu.

 

10

 

11

 

12

 

13

 

14

 

15

 

16

 

Santorini to też plaże. Na tej niewielkiej wyspie znajdują się aż trzy rodzaje - biała, czerwona i czarna. Szczególnie ta ostatnia robi duże wrażenie, bo zmoczony piasek wygląda jakby był pomalowany czarną farbą.

 

17

 

18

 

19

 

Od bardzo wielu osób słyszę, że Grecy są chaotyczni, bardzo ekspresyjni, ale przy tym powolni i rozleniwieni. Dużo w tym racji, ale to jest właśnie ich największy urok. Na wakacjach odpoczywamy, nie załatwiamy spraw „na wczoraj”, a największym zmartwieniem jest - „opalić brzuch czy plecy” ;) W Danii jest HYGGE, a w Grecji HALARA! (akcentowane na ostatnie „a” i koniecznie z wykrzyknikiem). W tym jednym słowie zamknięty jest cały grecki temperament. Halara! oznacza - powoli, spokojnie, bez nerwów i bez pośpiechu. Jeśli wsłuchacie się w rozmowę Greków, to na pewno ono padnie, a jeśli Grek zobaczy, że Wy jesteście poddenerwowani błahostką, to też powie HALARA! a Wy zrozumcie to jako „wyluuuuuzuj… jesteś na wakacjach” :)

 

6

 

To co napisałam na temat Santorini, to tylko niektóre informacje dotyczące tej pięknej wyspy. Będąc na miejscu zwróćcie też uwagę na specyficzne winnice, koniecznie odwiedźcie Akrotiri, przespacerujcie się po przepięknej Oia (czyt. Ia), albo zaliczcie przejażdżkę na osiołku. A wieczorem? Idźcie do niewielkiej greckiej tawerny. Zostaniecie obsłużeni przez właściciela, który w rytm Zorby (Sirtaki) poda mousakę, a na koniec wypije z Wami kieliszek ouzo. I pamiętajcie - HALARA! :)

 

Wpis powstał pod patronatem biura podróży Rainbow.Na tej stronie internetowej, pośród wielu ofert, znajdziecie również wycieczki do tej małej perełki na Morzu Egejskim. [KLIK]

 

Unknown

 

 

Dajcie znać, czy byliście kiedyś na Santorini, a może się tam wybieracie? Jestem bardzo ciekawa czy równie mocno pokochaliście to miejsca.

 

 

Spodobał Ci się ten wpis? 

 Zostaw po sobie znak w postaci komentarza albo polub, lub udostępnij wpis na Facebooku. 

 Zapraszamy też na raczkowy profil na Facebooku - KLIK i Instagramie - KLIK.

 Do napisania! :)

 

Czytany 2328 razy Ostatnio zmieniany piątek, 23 czerwiec 2017 21:13
 

KTO TO TAKI           WSPÓŁPRACA           KONTAKT

 

facebook icon instagram icon