środa, 22 październik 2014

Pałac w Lubostroniu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pałac w Lubostroniu

Przez kilka ostatnich tygodni pogoda uparcie płatała nam figle i zawsze kiedy chcieliśmy wyjechać za miasto robiło się deszczowo i pochmurnie. W ubiegły weekend udało nam się jednak zgrać i postanowiliśmy cały dzień spędzić na świeżym powietrzu.

Za cel obraliśmy sobie miejsce, które już dawno chcieliśmy odwiedzić - park pałacowy w Lubostroniu.

 

221014 1

 

Lubostroń jest wsią w województwie kujawsko-pomorskim, położoną w odległości ok. 30 kilometrów na południe od Bydgoszczy. Miejscowość znana jest z przepięknego zespołu pałacowo-parkowego, do którego w słoneczne dni zjeżdżają turyści z okolicznych miast.

 

221014 2

 

Inicjatorem budowy pałacu był hrabia Fryderyk Skórzewski.

 

Kiedy Fryderyk hrabia Skórzewski po raz pierwszy ujrzał kupioną przez swojego ojca
Franciszka, zagubioną wśród noteckich łąk wieś Piłatowo, urok miejsca o malowniczym krajobrazie zafascynował go do tego stopnia, że postanowił w tym "sercu lubym ustroniu"
wybudować w przyszłości siedzibę godną swego rodu. Stało się to w latach 1795-1800.

 

Powyższy cytat jest fragmentem pięknie napisanej historii powstawania pałacu, którą przeczytać można na oficjalnej stronie internetowej kompleksu. Jeśli interesujecie się historią, to gorąco polecam :)

 

221014 3

 

Dla nas jednak, tego dnia najważniejszy nie był pałac, a okalający go, czterdziestohektarowy park, w którym spędziliśmy kilka godzin. Teren jest równie piękny jak ogromny. W parku można podziwiać zielone aleje, ruiny groty, zagajniki z krzewami ozdobnymi, liczne żywopłoty, drzewa ozdobne, a nawet dwa pomniki przyrody (buki). Jeśli szukacie zadbanego miejsca, w którym można odpocząć i... się zgubić, to gorąco polecam Lubostroń!

 

221014 4

 

Przy okazji postanowiliśmy zrobić Krzyśkowi małą sesję fotograficzną, bo jeśli pogoda znowu będzie robiła nam na przekór, to w tym roku możemy nie mieć już okazji na przebywanie w tak przepięknej scenerii.

 

221014 5

~hmmm... fascynujący liść... ;)~

 

221014 6

 

221014 7

~Ja siedzę!~

 

221014 8

 

Dodatkowe informacje:
- Pałac otwarty jest dla zwiedzających w godzinach 7:00-15:00 od poniedziałku do piątki i 12:00-17:00 w weekendy. Ponieważ w budynku bardzo często odbywają się wesela, konferencje i szkolenia, warto wcześniej zadzwonić i zapytać czy pałac będzie otwarty.
Ceny biletów to 5zł za wstęp dla osoby dorosłej i 3zł za dziecko.
- Zwiedzanie samego parku jest darmowe.
- Na terenie parku znajduje się restauracja.

 

My do Lubostronia na pewno jeszcze nie raz zawitamy. Mam nadzieję, że i Was zachęciliśmy do odwiedzenia tego magicznego miejsca.

 

Mama Krzysia

 

 

Czytany 1993 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 19 luty 2015 21:39
 

KTO TO TAKI           WSPÓŁPRACA           KONTAKT

 

facebook icon instagram icon