poniedziałek, 08 luty 2016

JAK ROZPOCZĄĆ ZABAWĘ Z PUZZLAMI - pierwsze puzzle malucha

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

JAK ROZPOCZĄĆ ZABAWĘ Z PUZZLAMI - pierwsze puzzle malucha

Układanie puzzli to nie tylko dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu, ale jest to jeden z najprostszych sposobów na rozwijanie maluszka.

Badania naukowe pokazują, że układanie puzzli rozwija koncentrację, spostrzegawczość oraz cierpliwość. Dodatkowo taka zabawa uczy kreatywności, a dzieci, które często bawią się w ten sposób, mają lepsze zdolności przestrzenne (tzw. inteligencja przestrzenna) [źródło]. Załóżmy, że już po przeczytaniu tych dwóch zdań, zdecydujecie się kupić maluchowi pierwsze puzzle. W teorii wszystko brzmi prosto, ale jak właściwie rozpocząć taką przygodę i co jeśli dziecko wcale nie wykaże zainteresowana układankami?

 

2

 

Kiedy kupić pierwsze puzzle?
Na opakowaniach prostych puzzli znajdziecie informację, że są one przeznaczone dla dzieci od drugiego roku życia. Już nawet kilka miesięcy wcześniej możecie kupić pierwszą układankę, ale jeśli dziecko się nią nie zainteresuje, to odłóżcie i po kilku tygodniach spróbujcie ponownie. Na samym początku polecam bardzo proste puzzle do pary (więcej o nich poniżej).

 

 

Jak nauczyć dziecko układania puzzli?
Pierwszy kontakt dziecka z puzzlami jest najważniejszy. Warto zadbać, żeby wprowadzając nową zabawę maluch był w dobrym humorze, bo będzie ona wymagała od niego sporo wysiłku umysłowego. Zanim rozpoczniecie układanie puzzli, wyjmijcie dwie pary, same je ułóżcie, pokażcie maluszkowi w wersji złożonej i opowiedzcie co jest narysowane na obrazkach. Następnie rozłóżcie puzzle, ale połóżcie je obok siebie w taki sposób, aby maluch nie miał problemu z ich dopasowaniem. Na samym początku dziecko może mieć trochę kłopotu z precyzyjnym złożeniem, ale przy odrobinie Waszej pomocy da sobie radę. Kiedy zobaczycie, że maluch bardzo dobrze radzi sobie z pierwszymi parami, możecie dać mu kolejne puzzle. Ważne jednak, żeby na samym początku nie wykładać całego kompletu. Dziecko może czuć się zdezorientowane, a poziom trudności będzie na tyle duży, że szybko się zniechęci. Pamiętajcie też o dopingowaniu, ale nie wyręczaniu waszych pociech.

 

Jeśli spokojnie i z dużą cierpliwością pokażecie dziecku na czym polega układanie puzzli, macie dużą szansę, że Wasz maluch polubi taką zabawę. Trzeba jednak pamiętać, że nie każde dziecko musi lubić układanki. Jeśli Wasz maluszek za tym nie przepada, to trudno, ale mimo wszystko warto co pewien czas próbować zachęcić brzdąca do takiej zabawy.

 

 

Jakie puzzle wybrać?
Wybierając pierwsze puzzle warto pamiętać o zainteresowaniach dziecka. W naszym domu dopiero trzeci komplet puzzli przypadł Krzysiowi do gustu i dzięki niemu zrozumiał na czym polega cała zabawa. Teraz nie ma dla niego większego znaczenia czy układa obrazek z autem, owocem, czy zwierzakiem.
Na samym początku polecałabym zakup tzw. puzzli do pary. W opakowaniu znajdziecie kilka obrazków, a każdy z nich składa się jedynie z dwóch elementów. W księgarniach i sklepach z zabawkami dostępnych jest bardzo dużo tego typu puzzli, więc nie powinnyście mieć problemów z wybraniem takiej, jaka najbardziej będzie odpowiadała Waszemu dziecku.

 

Dzisiaj podczas porannych zakupów znalazłam w Biedronce bardzo fajne zestawy – puzzle do pary + kolorowanka + naklejki. To właśnie na sprezentowanej od kolegi wersji z pojazdami z tej serii, Krzysiu nauczył się układać puzzle. Kiedy dzisiaj je zobaczyłam, od razu kupiłam dwa kolejne pudełka – zwierzęta i zwierzęta w zoo, ale wersji było jeszcze kilka.

 

Zestawy wydane przez wydawnictwo „Zielona Sowa" są o tyle ciekawe, że składają się z trzech elementów, czyli potrójna zabawa gwarantowana :) W każdym pudełku znajdziemy kilka par puzzli (wykonane z grubej, bardzo wytrzymałej tektury), kolorowankę odpowiadającą tematyce zestawu oraz kolorowe naklejki. Taki komplet kosztuje niecałe 13zł.

 

10

 

11

 

a1

 

Osobiście uwielbiam przyglądać się jak Krzysiu pracuje w skupieniu, a później czeka na moje oklaski. Puzzle układamy razem odkąd skończył dwadzieścia miesięcy i teraz (ma 22 miesiące) bez problemu radzi sobie nawet z takimi puzzlami do pary, które widzi po raz pierwszy.

 

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do układania puzzli z maluszkami. Dajcie znać czy bawicie się w ten sposób i czy Wasze maluszki lubię taką zabawę.

Czytany 3025 razy Ostatnio zmieniany piątek, 21 październik 2016 06:47
 

KTO TO TAKI           WSPÓŁPRACA           KONTAKT

 

facebook icon instagram icon