poniedziałek, 12 czerwiec 2017

Trujące rośliny w naszych domach

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Trujące rośliny w naszych domach

Czy wiecie, że bardzo dużo roślin, które mamy w swoich domach, albo na balkonach mogą być trujące dla dzieci? Ja nie wiedziałam, a tym co się dowiedziałam, dzielę się dalej :)

Przyznam szczerze, że kiedy zaczęłam wyszukiwać informacji na temat trujących roślin, które są w Polsce popularne, byłam w wielkim szoku. Nie spodziewałam się, że kwiaty, które bez problemu można dostać na każdym targowisku mogą być tak niebezpieczne dla maluszków. Zaczęłam zgłębiać ten temat i postanowiłam wypisać rośliny domowe, balkonowe i ogrodowe, które moim zdaniem są najbardziej popularne, a na które zdecydowanie trzeba uważać mając w domu małego człowieczka.

 

Ten wpis nie ma straszyć, ale ma zwrócić Waszą uwagę na niebezpieczeństwo, oraz uświadamiać, że może z niektórych rzeczy warto w domu zrezygnować, dla bezpieczeństwa dziecka. W końcu nigdy nie wiadomo kiedy maluchowi przyjdzie do głowy pomysł zjedzenia czegoś z doniczki, albo krzaka.

 

 

W OGRODZIE

 

KONWALIE

Bardzo niebezpieczny dla zdrowa jest sok, który znajduje się w łodygach konwalii. Nie wolno brać do ust żadnej ich części, ani pić wody, w której stały. Uważać należy również na czerwone owoce, czyli tzw. czerwone jagody. Po każdorazowym kontakcie z sokiem konwalii należy umyć ręce. Objawami zatrucia są nudności, wymioty, biegunka, ale również zaburzenia pracy serca. Dawką śmiertelną dla dziecka jest zjedzenie już kilku czerwonych jagód.

 

konwalie

 

 

BLUSZCZ POSPOLITY
Jest to jedna z najbardziej popularnych roślin ogrodowych. Do wypadków dochodzi na skutek żucia liści, albo owoców bluszczu. Najczęstszymi objawami zatrucia jest podrażnienie w jamie ustnej, wymioty, bóle brzucha, ale również zdarzają się zaburzenia neurologiczne. W przypadku kontaktu soku bluszczu z oczami, może dojść do silnego podrażnienia spojówek.

 

bluszczz

 

 

KASZTANOWIEC
W przypadku kasztanowca, niebezpieczne są zarówno młode liście, jak i kasztany. Ich zjedzenie powoduje problemy żołądkowe, ale również problemy z oddychaniem. W skrajnych przypadkach może dojść do zatrzymania oddechu.

 

kasztany

 

 

CIS POSPOLITY
Cis jest jedną z popularniejszych roślin ogrodowych. Bardzo niebezpieczne są nasiona tego krzewu. Jeśli zostaną zjedzone, może dojść zarówno do zaburzeń układu oddechowego, jak i pracy serca.

 

cis

 

 

THUJA zwana również ŻYWOTNIKIEM
Thuja ma działanie bardzo silnie drażniące. W przypadku zjedzenia igieł, albo szyszek, mogą wystąpić problemy żołądkowe, zaburzenia rytmu serca, oraz utraty świadomości.

 

thuja

 

 

 

 

W DOMU

 

GWIAZDA BETLEJEMSKA
Kontakt soku gwiazdy betlejemskiej ze skórą może powodować zaczerwienienie i podrażnienie. W przypadku zjedzenia kawałka liścia, albo owocu, może dojść do ostrego zatrucia.

 

gwiazda betlejemska

 

 

KROTON
Kroton należy do rodziny Wilczomleczy. Biały sok, który znajduje się w roślinie ma działanie silnie podrażniające. W przypadku spożycia kawałka jego liścia, mogą wystąpić bóle brzucha, wymioty, albo biegunka.

 

kroton

 

 

DIFENBACHIA
Difenbachię nazywa się również „niemą trzciną". Sok zawarty w roślinie wykazuje działania tak silnie drażniące, że osoby, które żuły łodygi nie były w stanie mówić ze względu na obrzęk jamy ustnej.

 

difenbachia

 

 

OLEANDER POSPOLITY

Cała roślina jest silne trująca. Jest to wyjątkowo niebezpieczny kwiat, ponieważ nie tylko podrażnia układ pokarmowy, ale również powoduje zaburzenia akcji serca, oraz obniżenie ciśnienia tętniczego.

 

oleander

 

 

PHILODENDRON
Trująca jest cała roślina. W przypadku kontaktu soku ze skórą może wystąpić podrażnienie, natomiast jeśli kawałek rośliny zostanie zjedzony, mogą wystąpić problemu z mówieniem (podobnie jak w przypadku difenbachii), oraz nudności, wymioty, albo biegunka.

 

philodendron

 

 

Co zrobić jeśli dziecko zatruje się roślinami?
Najpierw należy wywołać u malucha wymioty, aby pozbyć się z organizmu resztek rośliny, a następnie trzeba jak najszybciej udać się do szpitala. Konsultacja z lekarzem jest konieczna!

 

Zdaję sobie sprawę, że w Waszym otoczeniu jest dużo więcej roślin niż te, które opisałam. Starałam się wybrać te, które moim zdaniem są najpopularniejsze. Mam jednak nadzieję, że mój wpis będzie dla Was bodźcem do sprawdzenia, czy rośliny, które macie w domy, na balkonie, albo w ogrodzie, nie wyrządzą krzywdy dzieciom.

 

Pamiętajcie również, żeby na okrągło tłumaczyć dziecku, że nie może jeść niczego co rośnie na krzakach. Przez całą wiosnę i lato Krzysiu korzysta z wielkiego ogrodu u swoich dziadków. Rośnie tam olbrzymia ilość roślin, w tym bardzo dużo z tych, które opisałam. My nie pozwalamy Krzysiowi zrywać nic co jest na krzakach, łącznie z porzeczkami, poziomkami, albo jagodami. Maluch nie zrozumie, że te czerwone kuleczki są dobre (porzeczki), a inne nie (np. czerwone jagody, owoc konwalii). Dla jego bezpieczeństwa wolę zerwać sama i podać mu w miseczce. Dopiero za rok, albo dwa zacznę tłumaczyć różnicę.

 

Jeśli uważacie, że w tym zestawieniu zabrakło jakiejś rośliny, koniecznie napiszcie o tym w komentarzu. Takie informacje na pewno się przydadzą niejednemu rodzicowi.

 

 

Spodobał Ci się ten wpis? 

Zostaw po sobie znak w postaci komentarza albo polub, lub udostępnij wpis na Facebooku. 

Zapraszamy też na raczkowy profil na Facebooku - KLIK i Instagramie - KLIK.

Do napisania! :)

 

Czytany 4111 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 12 czerwiec 2017 14:45
 

KTO TO TAKI           WSPÓŁPRACA           KONTAKT

 

facebook icon instagram icon