poniedziałek, 17 październik 2016

Jak dbać o ząbki starszaka

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jak dbać o ząbki starszaka

Od najmłodszych lat starałaś się dbać o ząbki maluszka. Czyściłaś je specjalną szczoteczką, kupowałaś najlepsze pasty i pilnowałaś, żeby każdy pojawiający się ząbek był śnieżnobiały. No ale maluch rośnie i co dalej?

Dwa lata temu przygotowałam na blogu cztery wpisy. Pierwszy dotyczył dbania o zęby niemowlaczka, w drugim skupiłam się na sześciu najczęściej popełnianych przez rodziców błędach, a w dwóch kolejnych opisywałam pierwszą szczoteczkę elektryczną i specjalny gryzak pomagający myć ząbki u najmłodszych. Przejrzałam je jeszcze raz i są one cały czas bardzo aktualne, ale... dziecko zdążyło urosnąć, a u kilkulatka mycie zębów to nie to samo co u niemowlaka. Teraz trzeba mieć przede wszystkim sposób na zachęcenie do mycia, dodatkowo gadżet i... telefon do zaufanego dentysty. Właśnie, od tego ostatniego punktu zacznijmy.

 

Zaufany dentysta
Specjaliści zalecają, aby tuż po tym jak pojawi się pierwszy ząbek u naszego maluszka, odwiedzić gabinet stomatologiczny. Dentysta sprawdzi czy wszystko jest w porządku i podpowie jak dbać o jamę ustną dziecka. Jeśli jednak nie byłyście z dzieckiem do tej pory u dentysty (podobnie jak ja), to między 2. a 3. rokiem życia jest najwyższa pora. Kilkulatek ma już zdecydowaną większość zębów mlecznych i warto je skontrolować. Nie ma nic gorszego niż zabranie do stomatologa dziecka, które odczuwa ból. Pierwsza wizyta ma za zadanie oswoić malucha z nowym miejscem i pokazać jakie jest fajne. Pytanie jednak, jak znaleźć najlepszy gabinet i najlepszego stomatologa?

 

Ktoś zrobił to za nas. Organizator kampanii Zachęć Swoje Dziecko Do Mycia Zębów wraz z Polską Akademią Stomatologii Dziecięcej stworzyli Gabinet Przyjazny Małemu Pacjentowi. Powstała lista miejsc, gdzie rodzic może mieć pewność, że dentyści mają odpowiednie podejście do dzieci i co najważniejsze, nie przestraszą maluszka i nie będą go leczyli na siłę. Koniecznie zajrzyjcie na tę stronę, bo może w Waszej okolicy jest zaufany gabinet.

 

Lista Gabinetów Przyjaznych Młodemu Pacjentowi.

 

We wcześniejszym wpisie już o tym pisałam [KLIK], ale muszę wspomnieć jeszcze raz. Pamiętajcie, że dziecko nie wie co to jest strach przed dentystą. To my, dorośli, mamy takie obawy. Bardzo często jednak przelewamy na malucha swój strach słowami, które teoretycznie miały pomóc. Właśnie dlatego NIGDY nie mówicie: „Nie bój się", „Nie będzie bolało", „Dentysta nic ci nie zrobi", „Musisz być dzielny/-a". Takie zdania od razu wzbudzają w dziecku lęk, a „nie" jest wymazywane z głowy (ale o tym słowie szerzej napiszę innym razem). Pierwszą wizytę warto wpleść w rytm dnia i potraktować jako coś tak oczywistego jak spacer, albo pójście do sklepu.

 

Gadżet
To, że próchnica powstaje jeśli zęby są niedokładnie myte, wie każdy, ale jak to wytłumaczyć niesfornemu brzdącowi? Nawet dziecko, które od początku było przyzwyczajane do szczotkowania, może nagle zdecydować, że NIE, DZISIAJ NIE. I bądź tu rodzicu mądry?!

Dobrym sposobem jest znalezienie gadżetu, który będzie na tyle atrakcyjny, że dziecko samo będzie nalegało na mycie zębów. Może to być kolorowa pasta, wesoła klepsydra do odliczania czasu, aplikacja na telefon, która pokaże jak myć, albo naprawdę wystrzałowa szczoteczka.

Widziałyście już na moim blogu pierwszą elektryczną szczoteczkę. Teraz zobaczcie drugą, przeznaczoną dla dzieci od 3. roku życia.

 

thumb DSC 0994 1024

 

Ta szczoteczka nie tylko pięknie wygląda, ale również wibruje, a przy tym zmienia kolory. Gwarantuję, że taka „zabawka" na pewno zachęci dziecko do mycia ząbków. Oczywiście świecenie to nie jest najważniejszy element, na który zwracają uwagę rodzice. Elektryczka szczoteczka KidzSonic ma przede wszystkim dbać o zęby malucha. Jej włosie zaprojektowane zostało w taki sposób, aby równie dobrze myć płytkę zęba, jak i przestrzenie międzyzębowe. Dodatkowo wbudowany został timer, który po 30 sekundach pokazuje, że należy zacząć myć kolejną ćwiartkę łuku zębowego, a po upływie 2 minut wyłącza drgania i podświetlenie wskazując, że zęby są już czyściutkie.

 

Pamiętajcie też, że jeśli w domu macie trzylatka, to jego pasta do zębów również powinna się zmienić. Polska Akademia Stomatologii Dziecięcej zaleca stosowanie past z fluorem od momentu pojawienia się pierwszego zęba. Dla dzieci do 3. roku życia są to pasty z zawartością 1000 ppm fluoru, a u dzieci w wieku 3-5 lat z zawartością fluory powyżej 1000 ppm fluoru. Zwróćcie uwagę na te oznaczenia.

Więcej o naszej szczoteczce i paście przeczytacie TUTAJ i TUTAJ.

 

Sposób
Dzieci uwielbiają być nagradzane za swoje osiągnięcia. Jednym wystarczą oklaski rodziców, a inne wolą dostać coś konkretnego. Właśnie dla takich „konkretnych" dzieci powstał pewien pomysł. Klikając na ten link - KLIK przejdziecie do konkursu organizowanego przez stronę jakzachecic.pl. Znajdziecie tam listę punktów, w których można kupić produkty firmy Ars Dental. Ale, ale... nic nie musicie kupować. Wystarczy, że zgłosicie się do wybranego sklepu, a otrzymacie kalendarz mycia zębów wraz z kompletem naklejek. Teraz Wasz maluszek po każdym szczotkowaniu dostanie w nagrodę naklejkę. Kiedy nakleicie je wszystkie, możecie wziąć udział w konkursie. U nas ten sposób działa idealnie i już trochę tych naklejek udało się Krzysiowi zgromadzić :)

 

thumb DSC 0772 1024

 

A na zakończenie zadanie domowe. Koniecznie sprawdźcie stronę jakzachecic.pl i listę Gabinetów Przyjaznych Małemu Pacjentowi, no i pamiętajcie o trzech podstawowych zasadach w dbaniu o zęby dziecka :)

 

 

Spodobał Ci się ten wpis? 

Zostaw po sobie znak w postaci komentarza albo polub, lub udostępnij wpis na Facebooku. 

Zapraszamy też na raczkowy profil na Facebooku - KLIK i Instagramie - KLIK.

Do napisania! :)

Czytany 1687 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 październik 2016 16:18
 

KTO TO TAKI           WSPÓŁPRACA           KONTAKT

 

facebook icon instagram icon