środa, 08 październik 2014

Jak dbać o ząbki niemowlaczka

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jak dbać o ząbki niemowlaczka

Kilka razy dziennie zmieniamy naszym dzieciaczkom pieluszki, kąpiemy codziennie (albo co drugi dzień ;), obcinamy paznokcie, czeszemy włoski, myjemy uszy, ale czy wiemy, że o dziąsełka i pierwsze ząbki dzieci też trzeba dbać? Ja przyznam szczerze, że nie wiedziałam co i jak należy robić. Niedawno ruszyła kampania o nazwie ZACHĘĆ SWOJE DZIECKO DO MYCIA ZĘBÓW pod którą podpisujemy się obiema, krzysiowymi rączkami!

 

Przygotowałam dla Was poradnik jak od początku dbać o jamę ustną maluszków. Gwarantuję, że kilka prostych czynności pozwoli zaoszczędzić nam sporo nerwów i pieniędzy wydanych na dentystów ;)

 

081014 1

~źródło~

 

Po dzieciach koleżanek widzę, że nie ma żadnej zasady co do wyrzynania się pierwszych ząbków. Do lekarza należy się zgłosić jeśli ząbki nie wyszły do czasu ukończenia przez maluszka... półtora roku, czyli rozpiętość jest bardzo duża. W teorii pierwsze ząbki wychodzą tak jak pokazuje rysunek poniżej, ale każda matka wie, że teoria swoje, a życie swoje... ;)

 

081014 2

~źródło~

 

Szczerbaty uśmiech - jak dbać o dziąsełka
Już kilka razy wspominałam jak ważne są nawyki wpajane dzieciom od samego początku. Zanim w buźce maluszka wyrośnie pierwszy ząbek warto przemywać dziąsła jałowym gazikiem. Dlaczego?


Po pierwsze zbieramy dzięki temu resztki mleka i pierwszych obiadków, a po drugie przyzwyczajamy dziecko do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Jeśli od małego, dziecko będzie oswojone z tą czynnością, w przyszłości czyszczenie ząbków szczoteczką będzie czymś naturalnym.


Jest jeszcze jeden plus codziennego przemywania dziąseł gazikiem. Jeśli mama pierwsza znajdzie ząbek to zgodnie z tradycją dostaje od męża suknię. Chyba warto się postarać ;P

 

 

Pierwszy ząbek - teraz już nie ma wymówek! ;)
Jak już zobaczymy pierwszy biały ślad w buźce i stukot łyżeczki potwierdzi, że to TO, możemy zacząć używać szczoteczki do zębów przeznaczonej dla dzieci. Warto upewnić się jednak, że dziąsła nie są jeszcze obolałe żeby szczotkowaniem nie sprawić brzdącowi bólu. Mleczaki należy myć dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Najpierw wcieramy pastę do zębów w szczoteczkę (żeby dziecko jej nie połknęło), a następnie, powolnymi i delikatnymi ruchami myjemy kiełki.

 

Zanim pierwszy raz myłam zęby Krzyśka pozwoliłam mu pobawić się szczoteczką (oczywiście pod kontrolą ;). Trochę polizał, pogryzł, poprzekładał z rączki do rączki i "zaprzyjaźnił" się z nowym akcesorium. Dzięki temu i wcześniejszemu przyzwyczajaniu do przemywania gazikiem nasze pierwsze mycia były bezproblemowe.

 

Jak się zabrać do szczotkowania?
1. Wyznacz, najlepsze dla Was pory na mycie ząbków. Warto jednak pamiętać, że zmęczone dziecko, to marudne dziecko. U nas mycie odbywa się rano, po pierwszej drzemce i wieczorem po kąpieli.

 

2. Znajdź najbardziej komfortową pozycję i miejsce. U nas najlepiej sprawca się przewijak. Krzysiek wygodnie leży i jest na tyle wysoko, że ja nie muszę się schylać przy myciu.

 

3. Jeśli Twój Maluszek ma już pełną paszczę ząbków, najpierw zacznij od przednich i powoli kieruj się ku tyłowi. Małe dzieci mają bardzo silny odruch wymiotny więc należy uważać w okolicach tyłu języka.

 

3. Wybieraj pastę do zębów zwróć uwagę czy w zawiera Xylitol (tzw. cukier przyjazny dla zębów), a ilość fluoru nie jest wyższa niż 500 ppm. Unikaj past, które zawierają parabeny i SLS!

 

4. Główkę szczoteczki elektrycznej, albo szczoteczkę tradycyjną należy wymieniać co 2-3 miesiące.

 

081014 4

 

Krzysiu testuje właśnie produkty firmy Brush-Baby, które przeznaczone są dla najmłodszych:
- pasta do zębów dla dzieci od 0-3 lat
- szczoteczka elektryczna, soniczna dla dzieci od 0-3 lat
- gryzak dla dzieci 10-36 miesięcy
 

Dajcie znać jak Wam idzie dbanie o ząbki Waszych Maluszków.

 

081014 5

 

Wpis powstał przy współpracy z firmą Brush-Baby
w ramach akcji Zachęć swoje dziecko do mycia zębów

 

Mama Krzysia

Czytany 4211 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 27 kwiecień 2017 07:51
 

KTO TO TAKI           WSPÓŁPRACA           KONTAKT

 

facebook icon instagram icon