wtorek, 25 listopad 2014

Niebezpieczne zabawki?! - jak się ich wystrzegać!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Niebezpieczne zabawki?! - jak się ich wystrzegać!

Tańczące lalki, drewniane klocki, gryzaki, miśki, zdalnie sterowane samochody... niezależnie od tego, co wybierzecie na prezent dla swojego dziecka, ważne jest, aby nie stwarzało ono zagrożenia dla maluszka. W zeszłym roku, na prawie 800 przebadanych zabawek, w przypadku 30% stwierdzono wykorzystanie niedozwolonych substancji. Co zrobić żeby taki przedmiot nie trafił w Twoje ręce?

Zanim wybierzesz się na zakupy, sprawdź na co należy zwrócić uwagę, aby dziecięca zabawka była bezpieczna.

251114 1

 

Organem, który kontroluje zabawki i pilnuje, aby spełniały one wszystkie normy jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przygotował on dokładną definicję precyzującą czym jest zabawka. Zgodnie z przepisami jest to:


wyrób zaprojektowany, lub przeznaczony do zabawy oraz wyrób, który ze względu na swoje cechy charakterystyczne, lub wygląd może być użyty do zabawy przez dzieci w wieku poniżej 14 lat.

 

Definicja została skonstruowana w taki sposób, aby wszystkie przedmioty, które służą do szeroko pojętej zabawy, posiadały odpowiednie oznaczenia. W związku z tym np. hulajnoga, która przeznaczona jest dla dzieci o wadze poniżej 50 kg jest traktowana jako zabawka.

 

Niestety, ilość zabawek na polskim rynku jest tak ogromna, że nie wszystkie udaje się skontrolować, a często nawet te sprawdzone, po pewnym czasie wycofywane są z obiegu ze względu na pojawiające się wady. Dodatkowo w internecie powstaje coraz więcej stron z ręcznie robionymi zabawkami, które nie przechodzą przez żadne kontrole i sprzedawane są "na czarno". W związku z tym my - rodzice, musimy mieć pełną świadomość tego jak kupować przedmioty bezpieczne, oraz jak sprawdzić, czy prezent, który maluszek dostał, nie zagrażał jego życiu.

 

Przygotowałam listę rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę.

 

1. Dostosowanie do wieku
Każdy szanujący się producent zabawek umieszcza na opakowaniu informację, do dzieci w jakim przedziale wiekowym adresuje swój produkt. Warto zaufać takim oznaczeniom, ponieważ bardzo często (chociaż nie zawsze) opracowywane są przez specjalistów. Zabawki nieodpowiednie dla wieku dziecka mogą być dla niego niebezpieczne (np. zawierać zbyt małe elementy), lub nudne (za trudne, lub za łatwe).

 

2. Wymiary
Zabawki przeznaczone dla małych dzieci muszą mieć takie gabaryty, aby maluszek nie mógł ich włożyć do nosa, ucha, albo połknąć. Do sprawdzania czy wielkość przedmiotu jest odpowiednia, służy specjalny cylinder. Jego wielkość odpowiada dziecięcemu przełykowi. Jeśli cała zabawka, albo element, który da się od niej odłączyć mieści się do cylindra, oznacza to, że zabawką kategorycznie nie mogą bawić się dzieci poniżej 3. roku życia.

 

251114 2

 Przedstawione zdjęcie pokazuje zabawkę, która może być używana przez dzieci poniżej 3. roku życia. Pomimo, że część krokodyla mieści się do cylindra, tego małego elementu nie można odczepić od reszty zabawki, a całości dziecko nie połknie. [źródło zdjęcia]

 

Cylinder od sprawdzania wielkości zabawek można otrzymać bezpłatnie. Wystarczy napisać mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i podać adres do wysyłki.

 

3. Materiał, z którego zabawka została wykonana
Zanim kupisz zabawkę sprawdź, czy nie ma ostrych krawędzi, bądź rogów, aby maluszek nie mógł sobie wyrządzić krzywdy. Warto się również upewnić czy nie ma otworów, w które dziecko mogłaby włożyć rękę, nogę, albo palec i zaklinować się.
Od niedawna bardzo popularne są zabawki wykonane z drewna. Jeśli zdecydujemy się na zakup tego typu przedmiotów trzeba zwrócić wyjątkową uwagę, czy są one całkowicie gładkie, bez zadziorów. Drzazga, która wejdzie w skórę dorosłego człowieka, boli. Nie wyobrażam sobie szukania drzazgi w ciałku maluszka, który nie powie gdzie się skaleczył.
Należy również upewnić się, czy wypełnienie zabawki jest miękkie i nie zawiera np. elementów metalowych.

 

4. Elementy ruchome
Wspominałam już, że musimy zwrócić uwagę, czy drobne elementy mogą się odłączyć, lub oderwać od zabawki i zostać przez maluszka połknięte. Równie ważne jest sprawdzenie, czy doczepione wstążeczki, lub tasiemki nie owiną się wokół szyi dziecka. Dopuszczalna długość takich elementów to 22 cm, przy czym nie powinny być rozciągliwe.
W przypadku zabawek na baterie, warto sprawdzić, czy maluszkowi nie uda się dostać do nich dostać. Trzeba pamiętać, że połknięcie baterii grozi zatruciem chemicznym i poparzeniem organów wewnętrznych.

 

5. Regulacja głośności
Bardzo wiele zabawek gra i śpiewa. Nie ma w tym nic złego, ale warto upewnić się, czy hałas nie uszkodzi słuchu dziecka. Na opakowaniu takiej zabawki może znajdować się ostrzeżenie, że nie powinna być używana w pomieszczeniach zamkniętych. Warto to sprawdzić. Ja osobiście wybieram tylko takie, w których mogę sama ustawić głośność.

 

6. Nośność
Jeśli zdecydujemy się na zakup zabawki, która ma udźwignąć nasze dziecko, czyli np. huśtawka, hulajnoga, jeździk, musimy zwrócić uwagę, do osiągnięcia jakiej masy ciała, nasze dziecko będzie mogło z niej korzystać. Warto również upewnić się czy posiada mechanizmy zabezpieczające dziecko przed upadkiem. Szczególnie w przypadku produktów przeznaczonych dla małych dzieci, powinny one zawierać pasy bezpieczeństwa.

 

7. Zakazane substancje chemiczne
W Polsce w 2007 roku przygotowano listę substancji zakazanych do produkcji zabawek. Jeśli na etykiecie napisano, że użyto - polichlorku winylu (PCW), kadmu, ołowiu, tributylocyny i dioksyny, to taki produkt zdecydowanie lepiej odłożyć na półkę.

 

8. Ważne oznaczenia
Pierwszym oznaczeniem, na które każdy rodzic powinien zwrócić uwagę jest to dotyczące ograniczenia wieku do korzystania z danej zabawki. Najczęściej spotykany jest czerwony znak informujący, że przedmiot nie nadaje się do użytku dla dzieci poniżej 3. roku życia.

 

251114 3

 

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej każda zabawka sprzedawana na terenie UE powinna zawierać oznaczenie CE - Conformite Europeenne. Oznacza to, że jest zgodna z wymogami bezpieczeństwa UE. Taki znak powinien być umieszczony zawsze w widocznym miejscu. Niestety, powstał drugi znaczek CE, który oznacza China Export. Oczywiście zastosowanie jego jest nielegalne i taki produkt nie powinien znaleźć się na polskim rynku, ale ilość towarów sprowadzanych z Chin jest tak duża, że szukanie każdej takiej zabawki jest jak walka z wiatrakami. Mimo wielu podobieństw, oba znaki różnią się od siebie:

 

251114 4

 

Kolejnym bardzo ważnym oznaczeniem, które informuje o tym, że dany produkt spełnia wymogi bezpieczeństwa narzucane przez Unię Europejską jest znak EN 71.

 

251114 5

 

Na zabawkach dla dzieci znaleźć można bardzo dużo różnych oznaczeń. Uważam jednak, że nie ma potrzeby zapamiętywania wszystkich znaków, ponieważ często się zmieniają i dezaktualizują. Trzy powyższe, które zostały przeze mnie podane są zdecydowanie najważniejsze i jeśli zdecydujemy się na zakup zabawki oznaczonej w ten sposób istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że naszemu dziecku nic złego się nie stanie. Niestety, pewności nie możemy mieć nigdy. Co jakiś czas na stronach internetowych największych i najbardziej znanych producentów zabawek, pojawiają się informacje o wycofaniu danego produktu ze sprzedaży. W 2007 roku odkryto na przykład, że na światowym rynku pojawiło się aż 18 milionów toksycznych akcesoriów dla lalki Barbie.

 

Jeśli natraficie na zabawki, które zostały źle oznakowane, albo wykonane w niewłaściwy sposób, warto zgłosić to do UOKiK: (http://www.uokik.gov.pl/zgloszenie_niebezpiecznego_produktu__formularz.php).

 

Czy Wy zwracacie uwagę na specjalne oznaczenia zabawek, albo na materiały, z których zostały one wykonane? A może natrafiłyście na trefne produkty, które stwarzały jakiekolwiek niebezpieczeństwo dla Waszych pociech?

 

 

Czytany 3382 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 02 marzec 2015 13:27
 

KTO TO TAKI           WSPÓŁPRACA           KONTAKT

 

facebook icon instagram icon