czwartek, 04 grudzień 2014

Nauka pływania dla niemowlaczków - warto, czy nie?

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nauka pływania dla niemowlaczków - warto, czy nie?

...a jeśli tak, to gdzie? 

Przez dziewięć miesięcy życia płodowego, dziecko przybywa w wodzie. Maluszek czuje się w niej znakomicie, bo to właśnie ona jest jego pierwszym środowiskiem. Od pewnego czasu coraz więcej basenów organizuje zajęcia z pływania dla niemowląt. Kilka miesięcy temu my również postanowiliśmy zapisać Krzyśka na naukę pływania pod okiem instruktora.


Przygotowałam dla Was cykl wpisów dotyczących pływania niemowląt. Dziś o tym jak takie zajęcia wpływają na rozwój dzieciaczka i na co należy zwrócić uwagę podczas poszukiwań najlepszego kursu.

 
041214 1
 
Na większości basenów naukę pływania mogą rozpocząć dzieci, które ukończyły 3. miesiąc życia. Maluszki, jeszcze z życia płodowego znają niektóre zachowania w wodzie np. zamykają usta i wstrzymują oddech pod wodą. Jeśli odruchy nie są pielęgnowane i przypominane, zanikają w ósmym miesiącu życia. Dla niemowlaczka, który nie potrafi jeszcze raczkować, ani chodzić, pływanie jest jedyną aktywnością fizyczną, którą może podjąć całkowicie samodzielnie.

 

Spotkałam się z opiniami, że zabieranie tak małego dziecka na basen to "zwykła fanaberia rodziców". Badania naukowe prowadzone w wielu krajach wykazały jednak, że tego typu zajęcia bardzo rozwijają małego człowieczka. Głównymi zaletami nauki pływania są:

- rozwój koordynacji ruchowej (oraz nabywanie przez dziecko samej świadomości ruchowej)

- rozwój równowagi

- stymulacja wszystkich zmysłów

- podniesienie odporności na infekcje

- łatwość w nawiązywaniu kontaktów

- pomoc w zrelaksowaniu się (tak, tak, maluszki też powinny się relaksować:)

- usprawnienie mięśnia sercowego i płuc

 

Dodatkowo, pływające maluszki lepiej rozwijają się zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym. Takie dzieci są mniej wycofane, lepiej radzą sobie w niespodziewanych sytuacjach i mają bardzo dobrze rozwinięte zdolności komunikacyjne i społeczne. Nie zapomnijmy również, że taka wspólna zabawa zacieśnia więzi rodzic-dziecko, ale to już raczej oczywiste :)

 

Jak wybrać odpowiedni basen?

Jak już wspominałam, coraz więcej pływalni oferuje zajęcia dla niemowląt. Niestety, kiedy przeglądałam oferty w internecie natrafiłam na wiele takich basenów, które nie są przystosowane dla maluszków. Oto kilka najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę.

 

1. Odpowiednia temperatura wody

Zajęcia dla niemowlaczków powinny odbywać się w basenie, którego temperatura wody wynosi nie mniej niż 32 st. C. Opcjonalnie można uczyć maluszka pływać w basenie sportowym, którego temperatura wody jest dużo niższa, ale wtedy powinniśmy używać neoprenowej pianki. My pływamy w obu typach basenów. Podczas zajęć z trenerem korzystamy z podgrzewanego brodzika, a jeśli sami idziemy z Krzysiem na basen, używamy pianki Babywarma, marki Konfidence. Obie opcje są dopuszczalne przez trenerów pływania dla niemowląt, ważne jest jednak, żeby maluszek nie zmarzł. Na pierwsze zajęcia zdecydowanie polecam jednak basen podgrzewany.

 

2. Instruktor

Dobry instruktor to ponad połowa sukcesu! Oczywistym jest, że musi być trenerem pływania, a najlepiej trenerem pływania niemowląt i powinien mieć również przeszkolenie z pierwszej pomocy dzieci. Powinniśmy zaufać trenerowi, że wie co i jak chce osiągnąć. Bardzo często instruktor bierze maluszka i razem z nim wykonuje ćwiczenia. Jeśli nie miałabym pewności, że jest profesjonalistą, nie pozwoliłabym Krzyśkowi nurkować razem z nim.

 

3. Dostosowana szatnia

Wysuszenie i ubranie siebie i dziecka, to niezła logistyka. Każdy basen organizujący zajęcia dla niemowlaczków powinien być zaopatrzony w przewijaki i kojce (żeby móc dziecko bezpiecznie zostawić kiedy rodzic się ubiera). Maluszka nie da się przebrać na stojąco, a zakładanie ciuszków w powietrzu jeszcze do tego będąc całkowicie mokrym, bo przecież dziecko należy ubrać najpierw, jest po prostu niemożliwe. Upewnijcie się, że takie podstawowe wyposażenie szatni jest zagwarantowane.

 

4. Rodzice w wodzie

Polskie Stowarzyszenie Pływania Niemowląt  zaleca, żeby w wodzie, razem z dzieckiem było jedno z rodziców, ale co z drugim? Na niektórych basenach drugi rodzic może stać na brzegu i obserwować ćwiczenia, a na innych nie może wejść nawet na teren pływalni. Miejsce gdzie my uczęszczamy pozwala obojgu rodzicom brać czynny udział w zajęciach. Mi osobiście takie układ bardzo odpowiada i był jednym z powodów, dla którego zdecydowaliśmy się na to konkretne miejsce.  

 

Od niedawna popularność lekcji pływania dla niemowląt jest bardzo duża. Warto poszperać w internecie i znaleźć najlepszą pływalnię, bo jeśli Wam, albo Waszym maluszkom będzie niewygodnie, to prędko zniechęcicie się do kolejnych lekcji. Osobiście polecam wykupienie lekcji próbnej. Już po takich jednych zajęciach możecie ocenić czy taka forma aktywności z dzieckiem Wam odpowiada.

 

Dajcie znać czy też uczęszczacie na podobne zajęcia, a może macie jakieś pytania dotyczące pływania niemowlaczków. Postaram się pomóc :)

 

Zapraszam również na kolejne wpisy z basenowego cyklu:

Babywarma AquaNappies i NeoNappy - znasz?

Niemowlaczkowy niezbędnik basenowy

 

Czytany 2060 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 02 marzec 2015 13:09
 

KTO TO TAKI           WSPÓŁPRACA           KONTAKT

 

facebook icon instagram icon