wtorek, 03 marzec 2015

Co ma piernik do wiatraka a suszarka do dupki?

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

CO MA PIERNIK DO WIATRAKA, A SUSZARKA DO DUPKI?

...czyli o pielęgnacji dziecięcej pupy

Kiedyś przeczytałam, że nie ma dziecka, które przynajmniej raz w życiu nie miałoby pieluszkowego zapalenia skóry. Gdy Krzysiu był jeszcze bardzo malutki, rozmawiałam o tym z położną, a ta podała mi cztery - podobno - sprawdzone sposoby jak dbać o pupę niemowlaczka, a tym samym uniknąć pieluszkowego zapalenia skóry. Teraz, po prawie jedenastu miesiącach mogę z całą pewnością powiedzieć, że u nas sprawdziły się one w 100%.

 

2c930e8c245e4e1abcb8a1dda0f81dbe

Wiem, że w Internecie można znaleźć bardzo dużo porad, które wymagają zakupu podgrzewaczy do chusteczek, albo ciągłego podgrzewania wody do mycia pupy. Uważam jednak, że jeśli nasze dziecko nie ma problemów ze skórą, ani nie jest wyjątkowym wrażliwcem, któremu bardzo przeszkadzają chusteczki w temperaturze pokojowej, to takimi zabiegami tylko dodajemy sobie pracy. Ja bardzo szanuję swój czas i szukam takich rozwiązań, które będą dla mnie wygodne, tanie i szybko osiągnę zamierzony efekt. 


Oto cztery sprawdzone przez nas metody:


1. Suszarka
Suszarka bardzo szybko zagościła w pokoju Krzysia jako stały element jego wyposażenia Dlaczego? Pupę niemowlaczka należy wietrzyć. Wygląda to tak, że kładziemy maluszka na brzuchu, zdejmujemy pampersa i delikatny strumień ciepłego powietrza nakierowujemy na pupę. BARDZO WAŻNE! Pomiędzy suszarkę a pupę wkładamy naszą rękę. Dzięki temu, jeśli powietrze będzie za gorące, to poczujemy ciepło na dłoni i nie poparzymy skóry dziecka. O tym nigdy nie można zapominać! Przez kilka pierwszych miesięcy raz dziennie stosowałam tą metodę, zawsze przy porannym przebieraniu.

 


2. Krem przeciw odparzeniom
Stosowałam różne kremy przeciw odparzeniom, ale żaden nie polubiłam do tego stopnia, abym mogła go Wam polecić. Osobiście nie jestem zwolenniczką ciągłego smarowania dzieci kremami, czy oliwkami, dlatego krem przeciw odparzeniom stosowałam jedynie na noc i nakładałam jego dość grubą warstwę. Dzięki temu powstawała izolacja pomiędzy pupą dziecka, a wilgocią. W ciągu dnia nie używałam żadnych maści, chyba że krem z cynkiem.

 

 

3. Krem z cynkiem
Nie znam mamy, która nigdy nie słyszała o Sudocremie. Ja mam go w krzysiowej kosmetyczce, ale używam bardzo rzadko. Wiem, że wielu rodziców stosuje go do codziennej pielęgnacji pupy dziecka. Od położnej dowiedziałam się, że to jest błędem. Sudocrem jest bowiem lekarstwem, a nie kremem o działaniu zapobiegawczym. Jeszcze w szpitalu, po porodzie, zwrócono mi uwagę na to, że wiele mam źle z niego korzysta nakładając zbyt grubą warstwę. Na opakowaniu jest napisane: „Stosować na umytą i osuszoną skórę. Cienką warstwę kremu nałożyć na narażone miejsce." I tylko taka ilość kremu da oczekiwany efekt. Dużo, wcale nie znaczy, że dobrze. Ja Sudocremu używam tylko wtedy kiedy widzę, że pojawia się jakieś zaczerwienienie. Efekt widać bardzo szybko i już nawet po jednym użyciu wszystko wraca do normy.

  


4. Chusteczki nawilżone
Obecnie wybór chusteczek nawilżonych na rynku jest bardzo duży (jeśli nie ogromny). Warto zwrócić uwagę na ich skład i stosunek jakości do ceny. Bardzo często rodzice kupują chusteczki droższe, a w efekcie okazuje się, że nie są one wcale najlepsze. Ja niestety też tak myślałam, aż trafiłam na blog SROKA O.... Anita bardzo dokładnie analizuje skład kosmetyków dla dzieci i okazuje się, że i w tym przypadku drogie nie zawsze znaczy lepsze. Ponieważ chusteczki nawilżone są najczęściej używanymi kosmetykami dziecka, warto zainteresować się czym wycieramy skórę naszego malucha.

 

To są wszystkie metody, które stosowałam przy dbaniu o skórę pupy mojego dziecka. Nie używałam żadnych zasypek, oliwek, ani innych „wynalazków". Uważam, że najbardziej efektywna jest metoda z suszarką do włosów i sądzę, że w dużej mierze dzięki niej nie mieliśmy problemów z odparzeniami.

 

Jeśli macie jeszcze jakieś inne sprawdzone metody dbania o pupę dziecka, koniecznie dajcie znać. Na pewno wielu mamom przydadzą się sprawdzone porady.

 

źródło zdjęcia

Czytany 2488 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 03 marzec 2015 21:53
 

KTO TO TAKI           WSPÓŁPRACA           KONTAKT

 

facebook icon instagram icon