środa, 06 kwiecień 2016

Pyszny eksperyment, czyli „Mamo, to się topi!"

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pyszny eksperyment, czyli „Mamo, to się topi!"

Oto przykład jak ładna łyżeczka może stać się inspiracją do rozwijającej zabawy dla maluszka.

lyzeczki

 

Szukałam ozdób na urodziny dla Krzysia i kiedy zobaczyłam w sklepie pastelowe łyżeczki, od razu pomyślałam, że fajnie byłoby zrobić z nimi coś więcej. Tak oto przygotowałam przepis, który jest świetnym połączeniem cyklu PRZEPIŚNIK ŁAKOMCZUSZKA i AKTYWNIE W DOMU. Z jednej strony jest to słodka, chociaż nie do końca zdrowa przekąska, ale równocześnie na tej małej łyżeczce jest pyszny eksperyment. Maluch będzie zachwycony!

 

Dzisiaj przygotujemy czekoladowe łyżeczki. Wiem, że podobne można kupić w niektórych cukierniach, ale po co przepłacać, jeśli w bardzo prosty sposób można je zrobić w domu :)

 

Do przygotowania czekoladowych łyżeczek potrzebujemy:
ulubione czekolady bez nadzienia (ja użyłam białej, mlecznej i gorzkiej czekolady)
posypki – opcjonalnie (ja użyłam amarantusa ekspandowanego)
szklankę ciepłego mleka, albo wody do przeprowadzenia eksperymentu

 

Roztapiamy kilka kostek czekolady i przelewamy je do naczynia, w którym będziemy robili nasze warstwy. Ja do tego celu użyłam kieliszków do wódki (swoją drogą po raz drugi kieliszki do wódki przydają mi się do przygotowania jedzenia dla malucha [KLIK]). Na dno kieliszków wlewamy czekoladę i odstawiamy do zastygnięcia (ja wkładałam do lodówki). Kiedy pierwsza warstwa będzie twarda, roztapiamy inny rodzaj czekolady i uzupełniamy foremki. W tym momencie wkładamy też łyżeczkę. Nie robiliśmy tego wcześniej, żeby łyżeczka była w środku, a nie wystawała poza czekoladę. W zależności od tego ile warstw chcemy otrzymać, czekoladę roztapiamy i dolewamy, aż foremka będzie pełna*. Teraz wszystko musi dobrze zastygnąć. Kiedy nasze łyżeczki z czekoladą będą już gotowe do wyciągnięcia**, możemy przygotować miejsce do zabawy.

 

Do naszego eksperymentu potrzebujemy dwie przezroczyste szklanki – jedną napełnioną ciepłym mlekiem (nie gorącym, żeby dziecko się nie oparzyło) i ciepłą wodą mineralną. Teraz wystarczy dać maluchowi łyżeczki i wytłumaczyć co się dzieje z czekoladą kiedy namoczy się ją w ciepłym płynie. Pokażcie jaka pyszna jest roztopiona czekolada i zwróćcie jego uwagę na to, co dzieje się z mlekiem i wodą kiedy zanurzamy w nim łyżeczkę. Tak oto w prosty sposób maluch poznaje czym jest dyfuzja i proces topnienia. :) Gwarantuję, że takie odkrywanie świata bardzo mu się spodoba, nie mówiąc już o pysznej roztopionej czekoladzie.

 

 

Miłych eksperymentów!
Smacznego łakomczuszki :)

 

 

* Jeśli nie chcecie przygotowywać kilku warstw czekolady, to zabawa z jedną będzie równie udana.

**Aby bez trudu wyjąć czekoladę z kieliszków/foremek, warto zanurzyć je na kilka sekund w gorącej wodzie.

 

 

Sprawdź też pozostałe kreatywne zabawy dla dzieci! 

PicMonkey Collage

 

Spodobał Ci się ten wpis? 

 Zostaw po sobie znak w postaci komentarza albo polub, lub udostępnij wpis na Facebooku. 

 Zapraszamy też na raczkowy profil na Facebooku - KLIK i Instagramie - KLIK.

 Do napisania! :)

 

Czytany 2411 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 27 kwiecień 2017 08:39
 

KTO TO TAKI           WSPÓŁPRACA           KONTAKT

 

facebook icon instagram icon