wtorek, 26 kwiecień 2016

Jedzenie z filcu DIY - śniadanie

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jedzenie z filcu DIY - śniadanie

O tym, że lubię szyć, pisałam już nie raz. Nawet pojawił się już na blogu bardzo prosty szyciowy DIY [KLIK]. Zawsze jednak robiłam rzeczy praktyczne – ubranka, poduszki, pościele itp.

Jakiś czas temu dostałam filc i uznałam, że muszę coś z nim zrobić, żeby nie zalegał w szafie. Ta zabawa spodobała mi się do tego stopnia, że postanowiłam zarazić Was swoją chorobą. W tym wpisie pokażę jak przygotować elementy składające się na piękne zabawkowe śniadanie.

 

done13

 

Wbrew pozorom filcowe jedzenie jest bardzo łatwe do wykonania i nie potrzeba do tego zdolności krawieckich, ani specjalnych sprzętów. Ja wszystkie elementy zszywałam ręcznie. Uznałam, że będzie to łatwiejsze niż ciągłe nawlekanie i zmienianie szpulek w maszynie do szycia. Przygotowanie jedzenia z filcu ma cztery ogromne zalety.


1. Wszystkie potrzebne elementy są niedrogie. Komplet kolorowego filcu kosztuje ok. 10-15zł i wystarczy na dużo więcej niż tylko pokazane przeze mnie śniadanie.


2. W przeciwieństwie do filcowego jedzenia, które można kupić w sklepie, to my decydujemy o tym, co będzie zawierał zestaw naszego maluszka. Przecież nie każde dziecko musi znać i lubić to samo.


3. W przeciwieństwie do szycia ubranek, tutaj nigdy nic nie będzie krzywe i nieudane. Nie istnieją idealnie okrągłe plasterki pomidorów, albo równiutkie kromki chleba, więc nie ma możliwości, że coś nie wyjdzie. No i jeszcze jedno. Filc się nie strzępi!


4. Fajnie jest spojrzeć na swoje piękne dzieło i cieszyć się, że maluch lubi się tym bawić :)

 

done20

 

Oto jak przygotować poszczególne elementy:

 

Kromka chleba

Do przygotowania kromki chleba potrzebne są dwa kolory filcu* (ciemniejszy i jaśniejszy), igła, nitka i wypełnienie.**

Z jaśniejszego filcu wycinamy dwie identyczne kromki chleba (można odrysować od prawdziwego), a z ciemniejszego pasek o grubości ok. 2-3cm, który będzie odpowiadał obwodowi naszej kromki. Kiedy te elementy mamy już wycięte, zszywamy je ze sobą prawymi stronami (aby szwy by cały czas na zewnątrz). Tuż przed całkowitym zaszyciem, wypychamy wnętrze kromki. Ważne jednak, żeby wypełnienia nie było zbyt dużo, bo zrobi nam się nieforemny pączek.

 

done3

 

 

Sałata
Do przygotowania sałaty potrzeby jest zielony filc*, igła i nitka.

Z filcu wycinamy kształt przypominający liść sałaty. Jeśli chcecie przygotować ich więcej, to każdy wytnijcie osobno. Na listku, za pomocą ołówka, albo mydełka, rysujemy żyłki i wyszywamy wzór wzdłuż linii. Na końcu ściągamy mocniej nitkę, żeby filc się pofałdował. Dzięki temu będzie przypominał prawdziwą sałatę.

 

done15

 

done8

 

 

Szynka
Do przygotowania szynki potrzeby jest różowy filc*, igła i nitka.

Z filcu wycinamy dwa identyczne kawałki przypominające szyneczkę (czyli prostokąty z zaokrąglonymi rogami). Oba elementy zszywamy z boku. Jeśli chcecie uprościć ten element, to równie dobrze możecie jedynie wyciąć odpowiedni kształt i dać dziecku do zabawy. Ja chciałam, żeby moja szyneczka była grubsza, dlatego przygotowałam ją z dwóch kawałków.

Wiem, że moja szynka jest niezwykle różowa, ale wychodzę z założenia, że jeśli jajka od szczęśliwych kur są bardziej żółte, to szynka od szczęśliwej świnki będzie bardziej różowa ;)

 

done9

 

 

Ser
Do przygotowania sera potrzeby jest żółty filc*, igła i nitka.

Z filcu wycinamy dwa identyczne prostokąty, a następnie robimy w nich otwory, czyli najprawdziwsze dziury serze. Oba elementy zszywamy z boku i dookoła dziur. Podobnie jak w przypadku szynki, możecie przygotować ser z jednego kawałka i po wycięciu, po prostu dać dziecku.

 

done19

 

done10

 

 

Pomidor
Do przygotowania pomidora potrzeby jest czerwony i biały filc*, oraz igła i nitka.

Z filcu wycinamy trzy równej wielkości koła. W dwóch wycinamy identyczne łezki (jak na zdjęciu). Teraz wszystko razem zszywamy tak, aby element pełny był pomiędzy elementami z łezkami. Kiedy mamy już gotowy pomidorek, trzeba przygotować pestki. Z białego filcu wycinamy niewielkie kółeczka i naszywamy je w puste miejsca (jak na zdjęciu). Plaster pomidorka gotowy!

 

done17

 

done11

 

 

Cebula
Do przygotowania cebuli potrzeby jest fioletowy i biały filc*, oraz igła i nitka.

Z fioletowego i białego filcu wycinamy po jednym pasku o szerokości około 0,5cm. Oba elementy składamy ze sobą i zwijamy. Cebulkę zszywamy przez środek, żeby się nie rozwarstwiała podczas gotowania ;)

 

done18

 

done12

 

 

Jajko sadzone
Do przygotowania jajka sadzonego potrzebny jest biały i żółty filc*, oraz igła, nitka i wypełnienie.

Z białego filcu wycinamy dwa identyczne kształty, przypominające białko z jajka sadzonego, natomiast z żółtego filcu wycinamy koło, które będzie naszym żółtkiem. Najpierw naszywamy żółtko na jedną część białka. Tuż przed zaszyciem całego koła, wpychamy pod żółtko niewielka ilość wypełnienia i zaszywamy do końca. Tak przygotowany element składamy z drugą częścią białka i wszystko razem zszywamy.

 

done16

 

done2

 

 

Muszę przyznać, że przygotowanie tych elementów sprawiło mi bardzo dużo radochy, a Krzysia mina, kiedy dostał na śniadanie taką kanapkę była bezcenna! Mam nadzieję, że zachęciłam Was do przygotowania filcowego jedzenia. Ja się wkręciłam do tego stopnia, że już robię kolejne elementy krzysiowej spiżarni, więc pewnie niedługo pokażę co jeszcze przygotowałam.

 

Jeśli moje opisy przygotowania poszczególnych elementów były zbyt ogólne i nadal macie jakieś problemy, to pytajcie w komentarzach. Rozwieję wszystkie Wasze wątpliwości :)

 

 

*Filc można kupić w dużych i dobrze zaopatrzonych sklepach papierniczych, w internecie, oraz w Empiku.

**Rozprułam jedną starą poduszkę i jej wypełnienie użyłam do wszystkich moich prac.

 

 

Sprawdź też pozostałe kreatywne zabawy dla dzieci! 

PicMonkey Collage

 

Spodobał Ci się ten wpis? 

 Zostaw po sobie znak w postaci komentarza albo polub, lub udostępnij wpis na Facebooku. 

 Zapraszamy też na raczkowy profil na Facebooku - KLIK i Instagramie - KLIK.

 Do napisania! :)

Czytany 10526 razy Ostatnio zmieniany środa, 26 kwiecień 2017 13:11
 

KTO TO TAKI           WSPÓŁPRACA           KONTAKT

 

facebook icon instagram icon