poniedziałek, 16 maj 2016

Trenujemy kolory – prosta gra DIY

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Trenujemy kolory – prosta gra DIY

Kiedy maluch nauczy się czegoś nowego, trzeba te umiejętności utrwalać. A jak utrwalać? Najlepiej i najłatwiej, poprzez zabawę.

Przygotowałam dla Krzysia bardzo kolorową grę. Taką najprawdziwszą z kostką. Jej zadaniem jest utrwalenie kolorów, których mój maluch zdążył się dotychczas nauczyć. Pomysł jest równie prosty jak jego wykonanie, a dobra zabawa gwarantowana.

 

z

 

Ponieważ wielkimi krokami zbliża się lato, głównym elementem zabawy będą lody.

 

Oto co potrzebujemy do wykonania naszej gry:

 

a

 

ołówek
nożyczki
cyrkiel (opcjonalnie)
taśma dwustronna
kostka do gry
sitko do sałatki jarzynowej (opcjonalnie)
4, albo 7 arkuszy kolorowej pianki dekoracyjnej

 

Piankę dekoracyjną wpisałam na samym końcu, bo ten element wymaga dłuższego komentarza. Arkusze w formacie A4 dostaniecie w dobrze zaopatrzonych sklepach papierniczych. Jeśli jednak okaże się, że macie problem z kupnem pianki, kupcie blok techniczny z kolorowymi kartkami. Co prawda taka gra nie będzie bardzo trwała, ale wykonanie poszczególnych elementów jest bardzo proste, więc jeśli zabawa się spodoba, można wycinać od nowa.

 

W mojej wersji gra przeznaczona jest dla dwóch graczy, dlatego zarówno wafelki, jak i gałki lodów muszą być podwójne.

 

Przygotowanie gry zaczynamy od wycięcia trójkątnych wafelków na lody. Za pomocą siatki do sałatki jarzynowej odciskamy kratkę jak na prawdziwym wafelku.

 

b

 

c

 

Następnym krokiem jest narysowanie i wycięcie okrągłych gałek lodów, oraz mniejszych kółeczek, które naklejamy kostkę.

 

Jeśli maluszek dopiero zapoznaje się z kolorami, polecam wykorzystać tylko trzy kolory. Wtedy zabawa będzie łatwiejsza, czyli idealna na początek. Jeśli natomiast macie w domu już bardziej zaawansowanego brzdąca, wycinamy sześć kółeczek o różnych kolorach i naklejamy je na kostkę.

 

e

 

  

I tym sposobem nasza gra jest gotowa. A oto jak w nią grać.

 

6

 

Zasady gry:


Wersja najprostsza - gra kooperacyjna.

Na stole kładziemy jeden wafelek i wszystkie gałki lodów. Uczestnicy na zmianę rzucają kostką. Pierwszy gracz, musi wypowiedzieć nazwę koloru, który wypadł (jeśli potrafi), a następnie musi położyć na wafelku odpowiednią gałkę. Jeśli wybrał dobry kolor, kostkę przejmuje drugi uczestnik. Zadaniem graczy jest wspólne utworzenie jak największego loda.

 

2

 

3

 

 

Wersja standardowa – z elementem rywalizacji.

Przed każdym z graczy kładziemy wafelek i komplet gałek lodów. Uczestnicy na zmianę rzucają kostką. Gracz, który jako pierwszy rzuca kostką, musi wypowiedzieć nazwę koloru, który wypadł (jeśli potrafi), a następnie położyć na wafelku odpowiednia gałkę. Drugi gracz, robi to samo. Jeśli podczas kolejnych rzutów wypadnie kolor, który już został użyty, gracz traci swój ruch. Wygrywa osoba, która jako pierwsza utworzy swojego kolorowego loda.

 

19

 

20

 

 

 

Gorąco Was zachęcam do wspólnej zabawy w utrwalanie kolorów. Wystarczy kilka ruchów nożyczkami i mamy świetną grę dla maluszka.

 

Udanej rozgrywki! :)

 

Sprawdź też pozostałe kreatywne zabawy dla dzieci! 

PicMonkey Collage

 

Spodobał Ci się ten wpis? 

 Zostaw po sobie znak w postaci komentarza albo polub, lub udostępnij wpis na Facebooku. 

 Zapraszamy też na raczkowy profil na Facebooku - KLIK i Instagramie - KLIK.

 Do napisania! :)

 

Czytany 2653 razy Ostatnio zmieniany środa, 26 kwiecień 2017 13:14
 

KTO TO TAKI           WSPÓŁPRACA           KONTAKT

 

facebook icon instagram icon