niedziela, 11 wrzesień 2016

Memo słuchowe - gra DIY

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Memo słuchowe - gra DIY

Gra memo* jest jedną z najpopularniejszych wśród dzieci. Jej zasady są bardzo proste, co powoduje, że nawet maluszki są w stanie zrozumieć jej uproszczone reguły. Ja przygotowałam dziś wersję, która poza koncentracją i spostrzegawczością, rozwijać będzie również słuch dziecka.

Do przygotowania słuchowego memo potrzebujemy:
puste opakowania po jogurtach, albo matowe kubeczki jednorazowe (ja użyłam opakowań po ciastolinie)
piasek, kamienie, chrupki, guziki, czyli wszystko to, co uważamy, że może dać ciekawy odgłos
taśmę klejącą (ja użyłam taśmy izolacyjnej)
kawałek folii, jeśli chcecie wlać wodę do kubeczków
kartka z bloku technicznego
ołówek
nożyczki

 

DSC 0071

 

Na kawałku bloku technicznego odrysowujemy koła, które będą pokrywkami naszych kubeczków. Jeśli, podobnie jak ja, będziecie chciały do części wlać wodę, wytnijcie kółko również z kawałka folii spożywczej. W ten sposób unikniemy przemoczenia tekturowej pokrywki.


DSC 0131

 

Do pustych pudełek wkładamy nasze dźwięki.

 

DSC 0083

 

DSC 0089

 

DSC 0095

 

DSC 0101

 

DSC 0113

 

Pokrywkę do pudełka mocujemy przy pomocy taśmy klejącej. Ja użyłam taśmy izolacyjnej, bo jeśli się ją naciągnie, to daje ładne wykończenie. Podczas robienia pudełek starajcie się, żeby były jak najbardziej podobne do siebie. W końcu to ma być gra na zapamiętywanie, a nie na szukanie podobieństw ;).

 

DSC 0137

 

DSC 0152

 

Zasady gry:
W naszej wersji przygotowałam dziesięć kubeczków, czyli pięć par. Na samym początku warto dać dziecku dwie, albo trzy pary. Zabawa słuchowa wymaga dużej koncentracji, dlatego zasady należy maksymalnie uprościć. Grę zaczynamy od zwrócenia dziecka uwagi, na to, że pudełeczka wydają dźwięki. Kiedy maluch się tym zainteresuje, nazwijcie odgłosy. Dopiero po takim wprowadzeniu można pokazać dziecku, że kubeczki tworzą pary, które należy dopasować. Kiedy taka podstawowa wersja gry nie będzie sprawiała maluchowi problemu, można dołożyć kolejną parę. W wersji zaawansowanej, fajnym pomysłem będzie dołożenie dwóch pustych pudełek, czyli elementu podchwytliwego.

 

DSC 0157 

 

DSC 0163

 

DSC 0178

 

DSC 0181

 

DSC 0199

 

DSC 0211

 

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do zrobienia swojej domowej wersji gry memo. Taka gra nie tylko gwarantuje fajnie spędzony czas z dzieckiem, ale również bardzo rozwija naszego maluszka, a o to przecież chodzi w zabawach z dzieckiem, no nie? :)

 

*Gra memo składa się z kilku - kilkunastu par obrazków. Podczas rozgrywki wszystkie obrazki odwracane są obrazkiem do dołu. Gracze po kolei odwracają karty, a ich zadaniem jest znalezienie takich samych par.

 

Sprawdź też pozostałe kreatywne zabawy dla dzieci! 

PicMonkey Collage

 

Spodobał Ci się ten wpis? 

 Zostaw po sobie znak w postaci komentarza albo polub, lub udostępnij wpis na Facebooku. 

 Zapraszamy też na raczkowy profil na Facebooku - KLIK i Instagramie - KLIK.

 Do napisania! :)

Czytany 2750 razy Ostatnio zmieniany środa, 26 kwiecień 2017 13:28
 

KTO TO TAKI           WSPÓŁPRACA           KONTAKT

 

facebook icon instagram icon