wtorek, 14 marzec 2017

Rozbudzamy wyobraźnię maluszka

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rozbudzamy wyobraźnię maluszka

Dzisiaj przygotowałam świetne ćwiczenie na rozbudzenie wyobraźni maluszka. Gwarantuję, że same się zdziwicie jak bystre jest Wasze dziecko :)

Niedawno pokazywałam bardzo prostą zabawę, której celem jest zwrócenie uwagi dziecka na kształty geometryczne, które nas otaczają - ROZPOZNAJEMY KSZTAŁTY - ĆWICZYMY SPOSTRZEGAWCZOŚĆ. Tym razem zadaniem dziecka nie będzie wyszukanie kształtu, ale stworzenie przedmiotu (lub przedmiotów), które ten kształt zawierają.

 

Do przygotowania zabawy potrzebujemy:
ofertówkę
białą kartkę
flamaster
pisak suchościeralny (równie dobrze sprawdzi się kolorowy zakreślacz)
szmatka

 

thumb DSC 0404 1024

 

Na białej kartce rysujemy dowolną figurę geometryczną. Może to być koło, kwadrat, jeden kształt lub kilka, a nawet linia prosta. Na początku radziłabym zacząć od czegoś łatwego, np. jednego koła. Kartkę wkładamy od ofertówki i możemy zacząć zabawę. Zarówno zakreślacz, jak i pisak suchościeralny bez problemu można zmazać z ofertówki. Jeśli mimo wszystko, po zabawie zostaną na teczce niewielkie przebarwienia, wystarczy, że przemyjecie ją mokrą ściereczką.

 

Zadaniem dziecka jest wymyślenie przedmiotu, którego częścią jest kształt znajdujący się na kartce. Dla przykładu, z naszego koła powstał traktor, talerz i słońce. Oczywiście możliwości jest bardzo dużo i zabawę ogranicza wyobraźnia dziecka.

 

thumb DSC 0419 1024

 

thumb DSC 0435 1024

 

thumb DSC 0446 1024

 

thumb DSC 0449 1024

 

Jeśli w domu macie mniejsze dziecko, to Waszym zadaniem będzie narysowanie pomysłu dziecka. Nie martwcie się jednak, że nie macie odpowiednich zdolności, bo nawet jeśli Wasze obrazki okażą się krzywe, maluch i tak doskonale będzie widział o co w nich chodzi. Pamiętajcie również, że rysunek zawsze można zmazać i zacząć rysować od początku.

 

Jeśli natomiast macie w domu starsze dziecko, pozwólcie jemu rysować przedmioty. Nawet jeśli narysowany przez malucha kwiatek zupełnie nie będzie przypominał prawdziwego, to dziecko i tak zobaczy w nim to, co planowało. Z czasem rysunki będą lepszej jakości i bardziej zbliżone do oryginału. W końcu ćwiczenie czyni mistrza :)

 

thumb DSC 0455 1024

 

thumb DSC 0458 1024

 

thumb DSC 0422 1024

 

thumb DSC 0452 1024

 

Zabawa w tworzenie przedmiotów na podstawie figur geometrycznych ma olbrzymie zalety. U maluchów utrwala figury geometryczne, ale przede wszystkim rozbudza wyobraźnię. Z danej figury może nie tylko powstać jeden przedmiot, ale również całe miasto ze swoimi bohaterami. Gwarantuję Wam, że za każdym razem kiedy wyciągniecie niepozorną ofertówkę i pisak, Wasz maluszek będzie wymyślał coraz bardziej skomplikowane i niepowtarzalne historie. Warto pielęgnować i podsycać wyobraźnię dziecka.

 

Miłej zabawy!

 

Sprawdź też pozostałe kreatywne zabawy dla dzieci! 

PicMonkey Collage

 

Spodobał Ci się ten wpis? 

 Zostaw po sobie znak w postaci komentarza albo polub, lub udostępnij wpis na Facebooku. 

 Zapraszamy też na raczkowy profil na Facebooku - KLIK i Instagramie - KLIK.

 Do napisania! :)

 

 

Czytany 5288 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 06 kwiecień 2017 16:23
 

KTO TO TAKI           WSPÓŁPRACA           KONTAKT

 

facebook icon instagram icon