poniedziałek, 03 październik 2016

Głodny jak miś - pierwsza gra malucha od HABA

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Głodny jak miś - pierwsza gra malucha od HABA

z cyklu PARTYJKA Z MALUCHEM

Nie chcesz kupić maluchowi pieska? Zainwestuj w głodnego misia! :)

Muszę zacząć od tego, że uwielbiam gry "Haba". Każda, którą miałam w ręku była fantastycznie wykonana. Wiele elementów jest drewnianych, a jeśli nawet są kartonowe, to z grubej i wytrzymałej tektury. Dodatkowo te gry mają piękną grafikę. Już od samego początku, kiedy bierze się gry "Haba" do rąk, widać, że jest to porządny produkt. I nawet taki drobiazg - pudełko, jest solidnie wykonane, dzięki czemu zabawka bardzo dugo wygląda jak nowa. Najważniejsze jednak jest to, że te gry są bardzo dobrze przemyślane i zawsze zawierają kilka wariantów rozgrywek, dostosowanych do wieku dziecka i kolejnych zdobywanych przez niego umiejętności.

 

thumb DSC 0944 1024

 

thumb DSC 0947 1024

 

Wszystkie te cechy ma gra „Głodny jak miś". W pudełku, które już samo jest elementem zabawy, znajduje się rozkładany miś, jego czapeczka, drewniana kostka, talerz, łyżeczka oraz kartoniki z jedzeniem.

 

thumb DSC 0968 1024

 

Zadaniem gracza (albo graczy) jest nakarmienie misia, ale można to zrobić na rożne sposoby, w zależności od wybranego przez nas poziomu trudności.

 

W instrukcji do gry znajdziecie cztery pomysły na rozgrywki. Najprostsza wersja zakłada pełną swobodę. Dziecko ma zrozumieć, że jeśli miś jest głodny, to trzeba włożyć jedzonko do jego buzi. W kolejnych poziomach trudności już nie jest tak łatwo i nakarmienie misia zaczyna wiązać się z dużą precyzją ruchów (karmienie łyżką), a jeszcze później ze szczęściem (rzut kostką).

 

thumb DSC 1043 1024

 

Gra jest też tak skonstruowana, żeby zachęcać do rozmowy o jedzeniu, o gustach kulinarnych, ale też o tym jak należy dbać o innych, w tym przypadku o misia.

 

Jestem pod wielkim wrażeniem jak zadbano o najmniejsze szczegóły. Kiedy dziecko chce łyżeczką nakarmić misia, nie może tak po prostu wcisnąć wszystkiego do jego buzi, bo łyżka się zaklinuje i jedzenie nie wpadnie do brzuszka. Wszystko trzeba robić z wyczuciem. Nie jest to wcale takie proste, ale po kilku rozgrywkach maluch opanuje odpowiednią technikę.

 

thumb DSC 0083 1024

 

thumb DSC 1031 1024

 

Naprawdę ciekawie robi się wtedy, kiedy zaczyna pojawiać się element rywalizacji. Autorzy przygotowali dwie wersje takich rozgrywek. Pierwsza jest kooperacyjna, czyli wygrywają, albo przegrywają wszyscy gracze. Uczestniczy na zmianę rzucają kostką i karmią misia odpowiednim jedzeniem. Jeśli pożywienie spadnie z łyżki, należy odłożyć je na bok. Na koniec porównujemy ile jedzonka trafiło do brzuszka misia, a ile zostało na stole. Jeśli więcej spadło - przegrywamy, ale jeśli więcej zostało zjedzone - wygrywamy. Gra kooperacyjna znakomicie uczy znoszenia porażki, ponieważ dotyczy ona wszystkich graczy. Kiedy cała grupa przegrywa, wszyscy traktują to jako zabawę i maluch przyzwyczaja się, że nie ma w tym nic złego.

 

Dla starszych dzieci przewidziana jest rozgrywka, w której gracze rywalizują ze sobą. W tej wersji jest duża przypadkowość, dlatego jest to dobry pretekst do rozmowy o tym, że nie zawsze się wygrywa.

 

thumb DSC 0089 1024

 

thumb DSC 0098 1024

 

thumb DSC 0974 1024

 

thumb DSC 0092 1024

 

thumb DSC 0986 1024

 

Podałam tylko kilka możliwości rozgrywek. W instrukcji znajdziecie jeszcze inne wersje, które możecie dowolnie modyfikować, ale równie dobrze same możecie wymyślić zasady gry.

 

„Głodny jak miś", to gra dla najmłodszych dzieci (2+), która rozwija motorykę małą, koncentrację, zdolności językowe i... empatię. Tak więc, jeśli nie chcesz kupić maluchowi pieska, zainwestuj w głodnego misia! Krzysiek dostał tę grę na swoje drugie urodziny (pół roku temu) i jeszcze nie wykorzystaliśmy jej wszystkich możliwości, a gramy w nią często. Jeśli szukacie czegoś, co umili Wam wieczory, to koniecznie miejcie ją na uwadze.

 

 

Spodobał Ci się ten wpis? 

Zostaw po sobie znak w postaci komentarza albo polub, lub udostępnij wpis na Facebooku. 

Zapraszamy też na raczkowy profil na Facebooku - KLIK i Instagramie - KLIK.

Do napisania! :)

 

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

thumb Zrzut ekranu 2016 11 11 o 10.23.39 1024

 

Zrzut ekranu 2016 10 03 o 20.28.43

 

Zrzut ekranu 2016 10 03 o 20.29.10 

Czytany 2942 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 27 kwiecień 2017 07:46
 

KTO TO TAKI           WSPÓŁPRACA           KONTAKT

 

facebook icon instagram icon