wtorek, 10 marzec 2015

Barbie – garść faktów o najpopularniejszej lalce świata.

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Barbie – garść faktów o najpopularniejszej lalce świata

Lalkę Barbie znają wszyscy. Niektórzy ją uwielbiają, inni nie znoszą i wytykają zły wpływ na małe dziewczynki. Musimy się jednak zgodzić w jednej kwestii. Niewątpliwie jest to najpopularniejsza lalka na świecie i prędzej czy później, niezależnie od poglądów swoich rodziców, każda dziewczynka będzie miała z nią styczność. 

barbie doll

[żródło zdjęcia]

 

Lalka Barbie pierwszy raz zaprezentowana została 9. marca 1959 roku na nowojorskich targach zabawek. Jej pomysłodawczynią była Ruth Handler, córka polskich emigrantów (co by to była za historia bez polskiego akcentu ;). Inspiracją do jej powstania Barbie była niemiecka lalka dla dorosłych – Lilli, którą Ruth kupiła w prezencie dla swojej córeczki. 

 

lilaLalka Lilli, czyli inspiracja do powstania Barbie. [źródło zdjęcia]

 

Barbie to zdrobnienie imienia Barbara, które nadane zostało na cześć córki pomysłodawczyni lalki. Pełne imię i nazwisko Barbie to Barbara Millicent Roberts. Podobnie było z Kenem, który nosi imię syna Ruth Handler, Kenntetha. Chłopak Barbie jest młodszy od niej o 2 lata i 2 dni czyli powstał 11. marca 1961 roku.

 

bkBarbie i Ken. [źródło zdjęcia]

 

Przeciwnicy lalki Barbie zarzucają, że dla małych dziewczynek staje się ona ideałem i bardzo często chcą się do niej upodobnić. Gdyby Barbie ożyła, to ważyłaby 49 kg, miałaby 180 cm wzrostu a jej wymiary wynosiłyby 99-46-83. Dodatkowo udowodniono, że jeśli wszystkie części ciała zostałyby powiększone proporcjonalnie, to jako kobieta wyglądałaby monstrualnie i nie mogłaby nawet ustać na własnych nogach, ze względu na zbyt małe stopy. Przeprowadzono również eksperyment, w którym próbowano umieścić w niej organy wewnętrzne takie, jak ma każdy człowiek. Okazuje się, że przy tej budowie ciała by się nie zmieściły.

 

bw[źródło zdjęcia

 

A oto kilka ciekawostek dotyczących 57-io letniej Barbie:

 

- Pierwsza lalka ubrana była w strój kąpielowy i kosztowała 3$.

- Pierwszym pupilem Barbie był kucyk.

- Pierwszym samochodem lalki był Austin Healey.

- Lalka Barbie kojarzy się z kolorem różowym, ale najczęściej używanym przez nią cieniem do powiek jest brązowy.

- Barbie ukończyła szkołę średnią w miejscowości Willows (fikcyjna).

- Lalka ma trzy siostry - Skipper, Stacie i Chelsea.

- Dla Barbie i jej przyjaciół wyprodukowano już ponad miliard par butów i kolekcji ubrań, a projektantem, który jako pierwszy zaczął współpracować z marką był Oscar de la Renta. Dotychczas stroje dla Barbie tworzyło ponad 75 projektantów.

- Doliczono się, że dotychczas jako kobieta, która żadnej pracy się nie boi, miała ok. 150 różnych profesji. Była m.in. kasjerką w McDonald's, lekarką, nauczycielką jogi, kosmonautką, piosenkarką i oczywiście modelką.

- Najlepiej sprzedającym się egzemplarzem Barbie była Totally Hair Doll z 1992 roku.

- Najlepiej sprzedającym się Kenem był Earing Magic Ken z 1993 roku.

 

PicMonkey CollageTotally Hair Doll z 1992 roku i Earing Magic Ken z 1993 roku [źródło zdjęcia 1 i 2]

 

- Barbie posiada swoją własną linię biżuterii zaprojektowaną przez Laynę i Alana Friedman.

- W Meksyku została utworzona specjalna nagroda Barbie. Przyznawana jest ona kobietom, które są inspiracją dla innych.

- W 2007 roku zespół Aqua nagrał piosenkę pt. „Barbie Girl". Firma Mattel podała twórców do sądu uważając, że utwór ma charakter prześmiewczy. Sąd oddalił pozew, a producenci lalki nagrali cover tego utworu. Sami oceńcie, która wersja jest lepsza :) -Aqua, Barbie Girl i The Barbie 

- Co trzy sekundy na świecie sprzedawana jest jedna lalka Barbie.

- Barbie i Ken nigdy nie wzięli ślubu, a w Walentynki 2004 roku rozstali się. Wytrzymali „bez siebie" siedem lat i od 2011 roku znowu są razem.

- W 1987 powstał pierwszy film (musical) z udziałem lalki i nosił on tytuł „Barbie and the Rockers: Out of this World". Do tej pory powstało 28 filmów pełnometrażowych, a ostatni pt. „Barbie i tajemnicze drzwi" miał swoją premierę w sierpniu 2014 roku. [EDIT: W sierpniu 2015 roku na ekranach kin pojawił się film - "Barbie: Rockowa księżniczka", a w styczniu 2016 roku - "Barbie: Tajne agentki". Tym samym na ekranach kin pojawiło się aż filmów o najsłynniejszej lalce świata.]

- Na Facebook'owym profilu lalka ma już ponad 13 milionów polubieni, co czyni ją najpopularniejszą zabawką na portalu.

- W maju 2013 roku, w Berlinie otwarto pierwszą, naturalnych rozmiarów, rezydencję lalki Barbie.

- W 2016 roku do sprzedaży wprowadzono trzy nowe modele lalki Barbie. Firma "Mattel", która przez wiele lat była krytykowana za propagowanie nierealnego wyglądu kobiety, postanowiła to zmienić. Poza tradycyjnymi lalkami, w sklepach można kupić Barbie wysoka, albo niską, lub pulchniejszą. Wybór należy do Was [KLIK].

 

z13927574QW Berlinie otwarto pierwsza rezydencje lalki BarbiBerlińska rezydencja lalki Barbie [źródło zdjęcia]

 

Niezależnie od tego co sądzimy o lalce Barbie trzeba przyznać, że zrobiła niesamowitą karierę. Nie wiem czy istnieje druga zabawka na świecie, która odniosła tak wielki sukces komercyjny. Na pewno jednak, nie ma w Polsce dziecka które by o Barbie nie słyszało.

A tak wyglądałaby lalka, gdyby czas miał wpływ na jej urodę :)

 

cf6cd85f025a25afc8175ed058ef7211640000

[źródło zdjęcia]

 

STO LAT BARBIE!

 

Czytany 8007 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 05 maj 2016 09:17
 

KTO TO TAKI           WSPÓŁPRACA           KONTAKT

 

facebook icon instagram icon